Astma u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie i wsparcie z ubezpieczenia

Astma oskrzelowa to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych. Istnieje wiele wywołujących ją przyczyn. Objawy astmy oskrzelowej mogą pojawić się w każdym wieku, najczęściej jednak obserwuje się je już w pierwszych latach życia.

Co to jest astma i jakie są jej przyczyny?

Astma oskrzelowa to zapalna, przewlekła choroba dróg oddechowych, dla której typowy jest nawracający charakter objawów oraz ich duża różnorodność. Czy jest możliwe całkowite wyleczenie astmy u dzieci? Niestety nie. Co gorsza, choroba ta może mieć różne podłoże. W zależności od czynników wyzwalających wyróżnia się:

  • astmę alergiczną u dzieci – za wystąpienie objawów odpowiedzialne są czynniki, które wywołują reakcję alergiczną, np.: pyłki roślinne, zarodniki grzybów, roztocza kurzu domowego,
  • astmę niealergiczną – jej objawy związane są z oddziaływaniem tzw. bodźców środowiskowych, czyli substancji drażniących, np. zanieczyszczonego powietrza; za jej powstanie odpowiadać mogą też przewlekłe wirusowe infekcje dróg oddechowych.

Ryzyko wystąpienia astmy u dzieci wiąże się też z uwarunkowaniami genetycznymi. Potomstwo może odziedziczyć po rodzicach predyspozycje do chorób dróg oddechowych.

Jakie są objawy astmy oskrzelowej?

Wśród najczęściej występujących objawów astmy oskrzelowej wymienia się: kaszel, duszność (uczucie braku powietrza), krótszy oddech, ucisk w klatce piersiowej, świst podczas oddychania, uczucie zalegania wydzieliny w drogach oddechowych. Objawy mogą dawać o sobie znać w różnych odstępach czasu. Mogą też różnić się stopniem nasilenia. Przykładowo, świsty oddechowe, zwane też gwizdami, nasilają się podczas wysiłku fizycznego, uprawiania sportu, a nawet przy płaczu czy intensywnym śmiechu. Podobnie z kaszlem, który mocniej daje o sobie znać także w nocy. Astma oskrzelowa objawia się u dzieci w dość nietypowy sposób. Mogą jej bowiem towarzyszyć dolegliwości mało specyficzne, jak m.in. częste przeziębienia, uczucie  zmęczenia, ból brzucha, niechęć do picia czy utrata apetytu. Astma u dzieci potrafi być niezwykle uciążliwa, zwłaszcza gdy ma atopowe podłoże. Silnym napadom astmy u dzieci towarzyszą trudności w mówieniu oraz znaczne podwyższenie ciśnienia tętniczego i pulsu. Takie ataki trwają z reguły kilka minut i powinny ustąpić po zażyciu leków. Jeśli po ich podaniu nie następuje poprawa, konieczna jest fachowa pomoc.

Koszty leczenia astmy oskrzelowej

Astma oskrzelowa uważana jest za jedną z chorób cywilizacyjnych, które stanowią duży problem medyczny, społeczny, ale i z punktu widzenia ekonomicznego. Na koszty leczenia astmy oskrzelowej składają się koszty o charakterze bezpośrednim i pośrednim. Te pierwsze to m.in. opłaty za terapie, wizyty ambulatoryjne, hospitalizacje. Koszty pośrednie w przypadku astmy oskrzelowej u dzieci wiążą się z utratą dni szkolnych, koniecznością zatrudnienia opieki czy absencją rodziców w pracy, co z kolei może skutkować niekiedy ograniczonymi możliwościami zarobkowania. Ogromne przełożenie na koszty leczenia astmy dziecięcej mają z kolei: unikanie czynników ryzyka, odpowiednie dawkowanie leków, edukacja dziecka i rodziców.

Astma oskrzelowa u dzieci – leki

Leczenie astmy oskrzelowej u dzieci opiera się przede wszystkim na eliminacji drażniących czynników oraz farmakoterapii. W przypadku astmy alergicznej można przeprowadzić odczulanie, czyli immunoterapię alergenową. Leki na astmę oskrzelową mają najczęściej postać wziewną. W leczeniu astmy u dzieci stosowane są dwa główne rodzaje leków – jedne mają za zadanie rozszerzać oskrzela w czasie objawów i przynieść ulgę choremu dziecku, zaś drugie, glikokortykosteroidy, odpowiadają za zwalczanie stanu zapalnego oskrzeli.

Zabezpieczenie na wypadek choroby

Jako rodzic chcesz zrobić wszystko, aby pomóc dziecku wrócić do zdrowia. Wczesne rozpoznanie choroby i podjęcie odpowiedniego postępowania podnosi prawdopodobieństwo lepszego kontrolowania astmy u dziecka i zapewnienia beztroskiego dzieciństwa. Zdecyduj się na ubezpieczenie na życie z umową dodatkową obejmującą poważne zachorowania i zapewnij sobie wsparcie finansowe jeśli twoje dziecko zachoruje na poważną chorobę np.astmę. W ramach polisy możesz ubezpieczyć dziecko już od pierwszego roku życia.

Poznaj zakres umowy dodatkowej: https://www.nn.pl/dla-ciebie/zycie-i-zdrowie/ubezpieczenie-na-wypadek-powaznego-zachorowania.html

 
Zespół Nationale-Nederlanden 29.10.2021