Polisa na życie a konieczność zapłaty podatku. Co musisz o nim wiedzieć?

Zazwyczaj od polisy na życie nie trzeba płacić żadnego podatku. Jednak od tej zasady są pewne wyjątki. Dowiedz się, kiedy ubezpieczenie na życie jest opodatkowane, a kiedy nie.

W polisie na życie musisz określić, kto będzie miał prawo do wypłaty z niej pieniędzy po Twojej śmierci. Czy poza zabezpieczeniem finansowym Twojej rodziny musisz jeszcze martwić się podatkiem od tego ubezpieczenia? Na szczęście nie, ponieważ z reguły nie podlega ono opodatkowaniu.

 

W polisie na życie jako osobę uprawnioną możesz wskazać kogokolwiek. Najczęściej są to dzieci, małżonek lub inne osoby spokrewnione. Jednak powinieneś mieć świadomość tego, że nie musisz podawać w polisie kogoś, z kim wiążą Cię więzy krwi. Jest to Twoja samodzielna i niezależna decyzja, kto ma otrzymać te środki finansowe po Twojej śmierci.

Likwidacja polisy na życie a podatek

Likwidacja polisy na życie nie zawsze wiąże się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych lub podatku od spadków i darowizn. Z czego to wynika? Stąd, że pieniądze z ubezpieczenia nie są częścią spadku. Właśnie dlatego nie ma konieczności przeprowadzania w sądzie postępowania spadkowego. Pieniądze są przelewane osobie uposażonej na konto bardzo szybko, a formalności ograniczają się do niezbędnego minimum.

Bardzo ważny jest też fakt, że środki z polisy na życie możesz zapisać komuś, kto nie jest spadkobiercą. Wtedy wszystkie pieniądze trafią w ręce osoby uprawnionej. Gdy takich ludzi jest więcej, jest ona dzielona w taki sposób, jak sobie tego zażyczył wykupujący polisę. Jeżeli nie było tego rodzaju wytycznych, to całą sumę z ubezpieczenia na życie dzieli się na równe części pomiędzy uprawnionych.

Co zrobić, gdy w ubezpieczeniu na życie nie ma wskazanej osoby uprawnionej?

W takiej sytuacji pieniądze z polisy na życie są wypłacane najbliższej rodzinie, to znaczy: dzieciom, małżonkowi, rodzicom bądź rodzeństwu. Wynika to z innych przepisów prawa cywilnego. Wszystkie wymienione osoby są zstępnymi, więc normalnie miałyby one prawo do dziedziczenia po osobie zmarłej. Zawsze przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem warto, abyś sprawdził, kto dostanie pieniądze w razie Twojej śmierci, jeżeli tego szczegółowo nie określisz.

Czy płaci się podatek od polisy na życie?

Warto, abyś miał świadomość tego, że polisę na życie wykupujesz właśnie po to, aby zadbać o przyszłość bliskich i zagwarantować im wsparcie finansowe na wypadek Twojej śmierci. Tego rodzaju ubezpieczenie będzie dla Ciebie stanowiło wsparcie też w sytuacji, gdy będziesz niezdolny do pracy. Z naszego ubezpieczenia na życie Twoja rodzina może otrzymać nawet milion złotych.

Poza standardową polisą warto mieć wykupione jeszcze inne. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie na przykład ubezpieczenia NNW. Tego rodzaju polisa pomoże Ci sprawnie przejść przez proces leczenia i uzyskać środki finansowe w pierwszym okresie po wypadku.

Od wypłaty takiego świadczenia nie musisz płacić podatku dochodowego, zgłaszać tego do urzędu skarbowego ani wypełniać dodatkowych dokumentów.

Jeżeli masz wykupioną polisę oszczędnościową na przyszłość dziecka, to również nie masz obowiązku zapłaty podatku od dochodu kapitałowego. Jej zadaniem jest nie tylko zapewnienie środków finansowych na wypadek utraty zdrowia i życia, ale także zaoszczędzenie pieniędzy. Mogą być one przeznaczone na przykład na remont domu lub mieszkania, naukę dziecka albo na studia, w zależności od jego wieku.

Gdy natomiast traktujesz likwidację ubezpieczenia na życie jako inwestycję, wówczas masz obowiązek zapłaty podatku od dochodu kapitałowego. Jego podstawą jest wypłacona przez Ciebie kwota, a nie pieniądze, które początkowo wpłaciłeś.

Zespół Nationale-Nederlanden 06.10.2021