Jak wygląda wizyta u kardiologa? Jak się do niej przygotować?

Kardiolog zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób układu krążenia. Dowiedz się, jak wygląda wizyta u kardiologa.

Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce. Wiele dolegliwości można skutecznie leczyć, jeżeli zostaną wykryte odpowiednio wcześnie. Dlatego każdy z nas powinien regularnie wykonywać badania profilaktyczne oraz zgłaszać się do poradni kardiologicznej. Zobacz, jak wygląda wizyta u kardiologa.

Kardiolog jest lekarzem, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób układu krążenia. Mogą to być wrodzone lub nabyte schorzenia. Mowa m.in. o wadach serca, zaburzeniach czynności zastawek, nadciśnieniu tętniczym, chorobie niedokrwiennej serca, zaburzeniach rytmu, miażdżycy, niewydolności serca, tętniaku aorty czy żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej. Osoby chore muszą zgłaszać się na kontrolne wizyty u kardiologa regularnie oraz postępować zgodnie z jego zaleceniami. W ten sposób możliwe jest ograniczenie skutków choroby i zmniejszenie ryzyka powikłań.

Wizyta u kardiologa – kiedy jest wskazana?

Wizyta u kardiologa jest zalecana, gdy pojawią się następujące objawy:

 • zmniejszenie tolerancji wysiłku,
 • częste uczucie kołatania serca,
 • częste bóle w klatce piersiowej,
 • dyskomfort w klatce piersiowej,
 • łatwiejsza męczliwość,
 • zawroty głowy,
 • omdlenia,
 • duszności,
 • zadyszka nawet po niewielkim wysiłku fizycznym,
 • uczucie nierównego bicia serca,
 • obrzęk nóg.

Wizyta u kardiologa jest wskazana, jeżeli wyniki pomiaru ciśnienia tętniczego krwi są nieprawidłowe. Mowa o wartościach, które są równe lub wyższe niż 140/90 mmHg. Konsultacja jest konieczna także wtedy, gdy badanie elektrokardiograficzne (EKG) wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości.

Z wizytą u kardiologa nie musisz czekać, aż pojawią się niepokojące objawy. Konsultacja jest wskazana również w przypadku osób, które nie odczuwają żadnych dolegliwości. Lekarz wykona badania, które pozwolą sprawdzić stan Twojego układu krążenia. W ten sposób możliwe jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości na ich wczesnym etapie.

Jakie badania zrobić przed wizytą u kardiologa?

Ważną kwestią jest to, jakie badania powinieneś zrobić przed wizytą u kardiologa. Zalecane jest wykonanie podstawowych testów laboratoryjnych krwi. Mowa o morfologii, kreatyninie, glukozie na czczo, lipidogramie oraz poziomie sodu i potasu. Badania powinny być wykonane nie wcześniej niż kilka dni przed zgłoszeniem się do poradni kardiologicznej.

Inne badania (EKG, echo serca) zwykle są wykonywane podczas wizyty u kardiologa. Jeżeli jednak zostały przeprowadzone w ostatnim czasie (np. prywatnie lub na zlecenie innego lekarza), warto, abyś zabrać ze sobą ich wyniki. Dobrze jest także, jeśli prowadzisz dzienniczek domowych pomiarów ciśnienia krwi i pokazujesz go kardiologowi na każdej wizycie.

Jak wygląda wizyta u kardiologa?

Wizyta u kardiologa zaczyna się od rozmowy z lekarzem. Specjalista zada Ci pytania dotyczące powodu konsultacji, występujących objawów, czasu ich trwania, a także Twojego ogólnego samopoczucia, stanu zdrowia, przebytych zabiegów i przyjmowanych leków. Jeżeli chodzi o te ostatnie, warto, abyś już w domu przygotował ich listę. Powinieneś na niej umieścić również suplementy diety i zioła.

Drugim etapem wizyty u kardiologa są badania. Lekarz osłucha Twoje serce przy pomocy stetoskopu. Wykona także pomiar ciśnienia krwi i EKG. Jeżeli jest to konieczne, przeprowadzi badanie ultrasonograficzne (USG) serca (tzw. echo serca). Następnie wyda Ci skierowanie na inne testy (np. holter EKG lub EKG wysiłkowe), receptę na leki i inne zalecenia.

Czy wizyta u kardiologa jest płatna?

Wizyta u kardiologa jest bezpłatna, jeżeli odbywa się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W takiej sytuacji potrzebujesz skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Jeżeli natomiast posiadasz nasze ubezpieczenie na życie wraz z ubezpieczeniem na wypadek poważnego zachorowania i pakietem kardiolog, możesz również liczyć na darmową konsultację i badania oraz wsparcie finansowe, np. gdy dojdzie u Ciebie do zawału serca.


Chcesz dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniu?
Skontaktuj się z doradcą

 

Zespół Nationale-Nederlanden 21.05.2021