Ubezpieczenie roweru od kradzieży dla pasjonatów dwóch kółek – jak wybrać?

Zbliża się sezon rowerowy, a więc wreszcie z ciasnej i dusznej komunikacji miejskiej będziesz mógł przesiąść się na dwa kółka. Aby móc w pełni cieszyć się swoim jednośladem, powinieneś go ubezpieczyć, nie tylko na wypadek kradzieży. Podpowiemy Ci, jak to zrobić.

Statystyki nie pozostawiają złudzeń. Rowery coraz częściej padają łupem złodziei. W samej tylko Warszawie w okresie od marca do sierpnia 2019 roku było 540 zgłoszeń dotyczących ich kradzieży, a rok później (w tym samym okresie) już 630. Pokazuje to nie tylko, jak duża jest to skala, ale także z jakim wzrostem mamy do czynienia. Weź też pod uwagę, że przecież nie wszystkie przypadki zostają zgłoszone na policję.

Kradzież roweru – jak się zabezpieczyć?

Kilka prostych wskazówek może pomóc Ci uchronić się przed kradzieżą Twojego jednośladu. Po pierwsze, pamiętaj, aby zawsze, nawet wchodząc na chwilę do sklepu, uprzednio przypinać swój rower U-lockiem albo łańcuchem – możesz je dostać w każdym sklepie sportowym. Warto również, abyś zostawiał swój pojazd pod nadzorem drugiej osoby, jeśli to tylko możliwe. Po drugie, pozostawiaj rower w miejscu dobrze oświetlonym, z dobrą widocznością, najlepiej monitorowanym. Dobrze, jeśli Twój jednoślad ma jakieś znaki szczególne, np. naklejki, dodatkowe akcesoria itp. Zrób też swojej własności zdjęcie, dodaj numer ramy do ogólnopolskiej bazy, co z pewnością ułatwi poszukiwania.

Ubezpieczenie roweru strzałem w dziesiątkę

Jeśli chcesz, aby Twój rower był zabezpieczony w stu procentach i nie chcesz martwić się jego ewentualną utratą, ubezpiecz go. Proponujemy Ci polisę, w ramach której wypłacimy Ci pieniądze, jeśli Twoja własność padnie ofiarą kradzieży. Posiadając nasze ubezpieczenie roweru i rowerzysty, możesz liczyć na naszą pomoc także w sytuacji, gdy sprzęt zepsuje się lub przebijesz dętkę czy oponę. Wówczas naprawimy go na miejscu, a jeżeli nie będzie to możliwe, zwrócimy Ci koszt naprawy w serwisie. Ponadto pomożemy Ci, jeśli ulegniesz wypadkowi na rowerze (np. spadniesz i złamiesz nogę). W takiej sytuacji zorganizujemy transport do szpitala bądź wizytę u lekarza, za którą zapłacimy. Oczywiście zaopiekujemy się również Twoim rowerem, odstawiając go do domu.

Ubezpieczenie od kradzieży roweru – na co możesz liczyć?

Jeśli natomiast dojdzie do zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży Twojego roweru, możesz liczyć na wypłatę nawet 10 tys. zł odszkodowania. Ponadto masz możliwość ubezpieczenia wyposażenia – wówczas oddamy Ci pieniądze m.in. za uszkodzony bądź skradziony wraz z rowerem fotelik dziecięcy, przyczepkę czy wymienione siodełko. W ramach naszego ubezpieczania możesz skorzystać z pakietu assistance, wraz z którym pomożemy Ci w razie awarii Twojego sprzętu.
Pamiętaj jednak, że aby otrzymać wypłatę z polisy, należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze, musisz zaraz po zdarzeniu, niezwłocznie nas o nim poinformować. Po drugie, musisz odpowiednio zabezpieczyć swój rower przed kradzieżą. Jeśli ta miała miejsce mimo zastosowanych zabezpieczeń lub wskutek rabunku, powiadom  policję. Jeśli pojazd został skradziony z Twojego domu lub garażu, powinieneś udowodnić, że pomieszczenie było zamknięte i dokładnie zabezpieczone. Jeśli natomiast rower zwykle przechowywany jest poza pomieszczeniami, np. na balkonie lub tarasie, musi być przypięty do stojaka lub elementu przymocowanego na stałe, takiego jak barierka balkonu, słup czy bagażnik samochodowy. Ochrona kończy się z dniem zaginięcia jednośladu.
Rower możesz ubezpieczyć od kradzieży, określając w chwili zawierania polisy jego wartość na podstawie paragonu lub rachunku zakupu. Pamiętaj, aby posiadać dowód zakupu – może nim być paragon, faktura lub karta gwarancyjna. Wówczas obliczony zostanie tzw. wskaźnik amortyzacji, czyli procent, o jaki zostanie pomniejszona wartość pojazdy względem minionego czasu po zakupie. Wskaźnik ten uzależniony jest od wieku roweru, ustalanego na podstawie liczby pełnych miesięcy, jakie upłynęły od dnia zakupu. Tym samym im starszy sprzęt, tym na niższą kwotę odszkodowania możesz liczyć.
Ubezpieczenie roweru przed kradzieżą pomoże Ci zaoszczędzić wiele czasu i nerwów. Poświęć więc chwilę na wykupienie naszej polisy i ciesz się spokojem ducha podczas codziennych przejażdżek i dłuższych wypraw.

Zespół Nationale-Nederlanden 22.10.2021