Czym jest polisa na wypadek nowotworu? Kiedy warto ją wykupić i co zawiera?

Polisa onkologiczna nie ochroni Cię przed zachorowaniem na raka, ale może wesprzeć w procesie leczenia.

Nowotwory są bardzo często występującą chorobą. Wśród kobiet nierzadko diagnozuje się na przykład raka jajnika czy szyki macicy, a u mężczyzn prostaty. Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenia na wypadek zachorowania na raka. Czy warto z nich skorzystać?

Wykupienie polisy onkologicznej może Cię wspomóc w kryzysowej sytuacji i zagwarantować Ci wypłatę świadczenia, które przeznaczysz na specjalistyczne leczenie. Nad wykupieniem tego rodzaju ubezpieczenia zdrowotnego warto zastanowić się szczególnie w sytuacji, jeśli wiesz, że możesz być osobą genetycznie obciążoną tą chorobą, ponieważ zachorowała na nią Twoja mama lub inna bliska osoba.

Czym jest polisa onkologiczna?

Jest to szczególny rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Świadczenie będzie Ci się należało wtedy, gdy nastąpi określone zdarzenie losowe. W tym przypadku będzie to zachorowanie na nowotwór. Zakres tego rodzaju polisy może być bardzo różny. Możesz liczyć między innymi na wypłatę określonej w umowie kwoty po otrzymaniu diagnozy oraz dodatkowe konsultacje (w ramach drugiej opinii medycznej), a także pomoc w organizacji procesu leczenia.

W ubezpieczeniu na wypadek nowotworu od Nationale-Nederlanden masz zapewniony określony pakiet usług. Z pakietem Pre-diagnoza działanie tej konkretnej polisy rozpoczyna się już na etapie, gdy jesteś zdrową osobą. Wtedy masz prawo do skorzystania ze specjalistycznych badań, które wykluczą chorobę nowotworową (jeśli pojawią się jakieś niepokojące objawy już po zawarciu umowy ubezpieczenia). Kolejną korzyścią z wykupienia tego konkretnego ubezpieczenia jest Pakiet Onkolog. Polega on na tym, że gdy lekarz zdiagnozuje u Ciebie zachorowanie na nowotwór, to możesz szybko skorzystać ze specjalnego programu diagnostycznego. Gwarantuje Ci on wizytę u lekarza specjalisty oraz przeprowadzenie niezbędnych zleconych przez niego badań diagnostycznych.

Jeżeli chodzi o wysokość samego świadczenia, to ubezpieczyciel może Ci wypłacić do 60 tysięcy złotych na walkę z chorobą nowotworową. Te pieniądze możesz przeznaczyć na przykład na zakup leków czy wizyty u specjalistów. Świadczenie w takiej wysokości umożliwi Ci również codzienne funkcjonowanie, jeżeli z powodu choroby stracisz pracę albo będziesz przebywać na zwolnieniu lekarskim, które jest mniej płatne.

Gdy wykupisz ubezpieczenie na wypadek nowotworu, możesz skorzystać również z drugiej opinii medycznej. Dzięki niej nie tylko będziesz mieć pewność co do diagnozy postawionej przez poprzedniego specjalistę, lecz także możesz zweryfikować zaproponowaną przez niego strategię leczenia.

Jeżeli zachorujesz na raka, to może Ci się przydać pomoc assistance w codziennym życiu. Polega ona między innymi na organizacji rehabilitacji, pomocy w sprzątaniu, zakupie leków, umawianiu transportu medycznego czy wizyt lekarskich.

Czym polisa na raka różni się od innych ubezpieczeń?

Jeżeli wykupujesz standardową polisę na życie, to wypłata świadczenia pieniężnego następuje w chwili Twojej śmierci. Natomiast w przypadku polis onkologicznych wypłata świadczenia i wszelka pomoc znajdująca się w umowie z ubezpieczycielem należy Ci się za życia, gdy walczysz z chorobą nowotworową.

Czym charakteryzuje się ubezpieczenie onkologiczne dla kobiet, a czym dla mężczyzn?

Tego rodzaju polisa dla kobiet dotyczy typowych nowotworów złośliwych, takich jak rak piersi, jajników czy szyjki macicy. Analogicznie w przypadku polisy dla mężczyzn – dotyczy nowotworu jądra i innych nowotworów złośliwych męskich. Możesz też wykupić polisę, która będzie obejmowała wszystkie nowotwory złośliwe, a nie tylko te, na które zazwyczaj chorują kobiety lub mężczyźni.

Ubezpieczenie onkologiczne – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Przede wszystkim sprawdź, jaki jest zakres ochrony i wykluczenia. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe w swoich ogólnych warunkach ubezpieczenia podają listę chorób, za które nie należy się wypłata odszkodowania. W dodatku zobacz, czy na tej liście znalazła się białaczka lub nowotwór skóry. Sprawdź, do jakiej górnej granicy wiekowej to odszkodowanie może zostać wypłacone.

Zespół Nationale-Nederlanden 16.06.2021