Jak przygotować się do urlopu na Cyprze?

Cypr to doskonały kierunek wakacyjny zarówno dla budżetowych podróżników, jak i osób szukających luksusu. Znajdziesz tam pozostałości antycznych miast i piękne, białe plaże. Co jeszcze możesz zobaczyć na Cyprze i jak powinieneś przygotować się do wyjazdu?

Cypr to wyspa z antyczną historią i zapierającymi dech widokami. To doskonałe miejsce zarówno do spokojnego odpoczynku, jak i aktywnego spędzania czasu. Sprawdź, jakie miejsca warto odwiedzić na wyspie oraz w jaki sposób dobrać odpowiednie ubezpieczenie.

Atrakcje Cypru są bardzo zróżnicowane. Podzielona na pół Nikozja, słone jeziora i piękne plaże. Nic dziwnego, że Cypr jest jednym z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków.

Urlop na Cyprze – co warto zobaczyć?

Cypr to przede wszystkim doskonałe miejsce do wypoczynku na plaży. Chociaż duża część wybrzeża jest kamienista, z łatwością znajdziesz tam też piękne, piaszczyste plaże. Do najsłynniejszych z nich należy Coral Beach niedaleko Paphos, a także Nissi Beach, która słynie z czystego, białego piasku i kilkukrotnie znalazła się w czołówce rankingów najpiękniejszych plaż na świecie.

Na południowo-wschodnim krańcu Cypru znajdziesz np. miasto Larnaka. To doskonała baza wypadowa do ruin starożytnego miasta Kition, a także do meczetu Sultan Tekke położonego nieopodal słonego jeziora Larnaka, w którym zimą można zobaczyć kąpiące się flamingi. Niedaleko miasteczka znajduje się też jedno z najsłynniejszych nurkowisk Morza Śródziemnego z zatopionym wrakiem statku Zenobia.

Na uwagę zasługuje też obecna stolica Cypru – Nikozja. Miasto podzielone jest na dwie części, a przebiegająca przez jego centrum granica oddziela Cypr od Tureckiej Republiki Północnego Cypru. Kraj ten powstał w latach 70. XX wieku w wyniku krwawego przewrotu, podczas którego siły tureckie zajęły północną część wyspy. Do dziś to małe państwo uznają jedynie Turcja, Nachiczewańska Republika Autonomiczna i Organizacja Współpracy Islamskiej. Nikozja reprezentuje więc zderzenie dwóch kultur. Po jednej stronie znajdziesz dobrze zachowane zabytki, muzea i ośrodki kultury, po drugiej zaś autentyczne arabskie suki ze słodyczami i przyprawami.

Zwiedzając Cypr południowy, nie możesz też pominąć antycznej stolicy wyspy. Wpisane na listę UNESCO Pafos oferuje najcenniejsze cypryjskie zabytki: grobowce królewskie, park archeologiczny z antycznymi mozaikami, a także XIII-wieczny bizantyjski zamek.

Jak przygotować się na wakacje na Cyprze?

Jeśli nie zamierzasz zwiedzić północnej części wyspy, a tylko Cypr południowy, nie musisz zabierać paszportu, a wystarczy tylko dowód osobisty. Pamiętaj jednak, że paszport może się przydać w stolicy wyspy, ponieważ przez miasto przebiega granica państwowa.

Obowiązującą na terenie południowego Cypru walutą jest euro, a językiem urzędowym – grecki. Nie musisz się jednak obawiać – większość mieszkańców wyspy mówi swobodnie w języku angielskim. Natomiast bardzo ważną informacją dla kierowców jest to, że podobnie jak w Wielkiej Brytanii, na całej wyspie obowiązuje ruch lewostronny.

O czym nie możesz zapomnieć podczas pakowania? Na Cyprze gniazdka elektryczne są inne niż w Polsce. Powinieneś więc zaopatrzyć się w specjalny adapter (taki sam, jaki potrzebny jest w Wielkiej Brytanii). Warto, abyś pomyślał też o butach do kąpieli, ponieważ wiele plaż na południu wyspy jest kamienistych. Jeżeli natomiast jesteś alergikiem, nie zapomnij o swoich lekach – kwiaty na Cyprze kwitną przez większość roku.

Cypr w październiku? Sprawdź, kiedy tam pojechać

Najlepsza pora przypada na okres od kwietnia do listopada, dlatego osoby planujące wyjazd poza sezonem wakacyjnym także mogą liczyć na dobrą pogodę. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, kiedy temperatura sięga nawet 35°C.

Klimat na Cyprze jest gorący i suchy, dlatego wiele osób woli wybrać się tam poza sezonem wakacyjnym. Temperatura w październiku w dzień nie spada zwykle poniżej 25°C, a woda w morzu wciąż sprzyja kąpieli.

Cypr – spokojny wypoczynek a optymalna polisa

Wybierając się na Cypr, powinieneś zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne. Podstawowym kryterium powinna być suma gwarantowana kosztów leczenia. W Nationale-Nederlanden uzyskasz pomoc i podczas zakupu online system pomoże Cidobrać wysokość sumy ubezpieczenia, by w razie nieprzewidzianych zdarzeń polisa pokryła niezbędne wydatki.

Bardzo ważnymi aspektami są też ratownictwo, transport medyczny do kraju, a także usługi assistance, które mogą być bardzo pomocne w razie zachorowania lub wypadku. Dodatkowo warto przemyśleć rozszerzenie podstawowego zakresu polisy o ubezpieczenie bagażu podróżnego oraz ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),

Zespół Nationale-Nederlanden 22.10.2021