Na czym polega bezterminowe ubezpieczenie na życie?

W trosce o bezpieczną i stabilną przyszłość swoich bliskich warto zastanowić się nad ubezpieczeniem na życie. Obecnie na rynku można znaleźć wiele ofert bezterminowych polis. Dowiedz się, czym kierować się przy wyborze optymalnego ubezpieczenia na życia.

 

Ubezpieczenie na życie zapewni wsparcie finansowe dla bliskich na wypadek twojej śmierci. Istnieją różne warianty ubezpieczeń dostosowane do konkretnych potrzeb i oczekiwań. Umowę możesz zawrzeć zarówno na czas określony, jak i bezterminowo.

Czym jest bezterminowe ubezpieczenie na życie?

Życie jest nieprzewidywalne, dlatego powinno się zawczasu pomyśleć o swoich bliskich i zabezpieczyć ich przyszłość na wypadek, gdyby nas miało zabraknąć. Warto wykupić ubezpieczenie na życie. Odpowiednio dobrana polisa daje pewność, że twoja rodzina otrzyma środki finansowe. Na rynku ubezpieczeniowym można znaleźć wiele rodzajów ubezpieczeń na życie, w tym terminowe i bezterminowe.

Polisy bezterminowe – jak sama ich nazwa wskazuje – zawierane są do końca życia. Dzięki temu nie musisz decydować, na jaki okres podpisać umowę, ani pamiętać o jej przedłużeniu, a co za tym idzie – ponownemu wypełnianiu formalności. Celem bezterminowego ubezpieczenia na życie jest zabezpieczenie przyszłości bliskich w razie śmierci ubezpieczonego. Możesz także wybrać, czy polisa ma pełnić jedynie funkcję ochronną, czy też inwestycyjną.

Terminowe czy bezterminowe? Które ubezpieczenie na życie wybrać?

To, które ubezpieczenie wybierzesz, powinno zależeć od Twoich potrzeb. Wpływ na wybór mogą mieć też takie czynniki jak:

  • wieku,

  • stanu zdrowia,

  • możliwości finansowych,

  • wysokości ubezpieczenia,

  • rodzaju polisy,

  • dodatkowych rozszerzeń do umowy.

Terminowe ubezpieczenie na życie jest korzystniejsze dla osób młodszych, cieszących się dobrym stanem zdrowia. Zapewnia szeroką ochronę i gwarantuje wyższą sumę ubezpieczenia, a składki są niższe niż przy ubezpieczeniu bezterminowym. Taką polisę można zawrzeć na 10 lat z możliwością jej przedłużenia. Wysokość składki w przypadku ubezpieczenia terminowego uzależniona jest m.in. od wieku i stanu zdrowia ubezpieczonego – im jest on w lepszej kondycji, tym niższa będzie składka. W każdej chwili możesz też rozszerzyć polisę o dodatkowe produkty, np. ubezpieczenie na wypadek nowotworu lub cukrzycy.

Bezterminowe ubezpieczenie na życie podpisuje się raz i nie trzeba odnawiać umowy. Podobnie jak w przypadku polisy terminowej, jednym z kluczowych aspektów mających wpływ na kwotę składki jest stan zdrowia ubezpieczonego. Składka jest jednak zazwyczaj wyższa niż w przypadku oferty terminowej. Bezterminowe ubezpieczenie na życie możesz poszerzać o inne usługi zwiększające zakres ochrony. Co ważne, z takiej polisy wolno zrezygnować. 

Zalety i wady bezterminowego ubezpieczenia na życie

Wybierając ubezpieczenie na życie, należy zdawać sobie sprawę z jego wad i zalet. Podstawową zaletą polisy bezterminowej jest to, że często można zawrzeć ją w wieku nieco starszym niż w przypadku ubezpieczenia terminowego. Ubezpieczenie dostosowane jest do twojej indywidualnej sytuacji i możesz je wzbogacać o kolejne usługi. Co bardzo ważne, nie musisz pamiętać o terminach czy przedłużeniu polisy ani martwić się o formalności, gdyż umowę podpisujesz tylko raz. Możesz także w dowolnym momencie zrezygnować z polisy. 

Wadą bezterminowego ubezpieczenia na życie są wyższe składki i mniejsza kwota ubezpieczenia niż w przypadku oferty terminowej. Wiąże się to z podejmowaniem większego ryzyka przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Polisa bezterminowa jest mniej korzystna dla osób młodych, mających nieustabilizowaną sytuację materialną.

Wybierając odpowiednie ubezpieczenie, warto najpierw dokładnie zapoznać się z umową i warunkami polisy. Kluczowe są zwłaszcza informacje o karencji, czyli okresie ograniczonej ochrony po podpisaniu umowy oraz wyłączeniu odpowiedzialności. To ważne, ponieważ istnieją sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty świadczenia.

Zespół Nationale-Nederlanden 05.04.2022