Druga opinia medyczna – co to jest i komu przysługuje?

Druga opinia medyczna jest świadczeniem, które umożliwia skonsultowanie się z innym specjalistą w danej dziedzinie medycyny. Pozwala ona potwierdzić diagnozę i zrewidować plan leczenia. Dzięki niej możesz otrzymać szansę na najlepszą metodę terapii. Zobacz, jakie są zasady drugiej opinii medycznej.

Jeżeli chodzi o zdrowie, nie ma miejsca na pomyłki. Zwłaszcza gdy chodzi o leczenie poważnych chorób. Nie zawsze diagnoza i plan terapii są trafne. Dlatego często przydaje się druga opinia lekarska o stanie zdrowia.

Czym jest druga opinia medyczna?

Druga opinia medyczna to dodatkowa konsultacja z lekarzem, który jest specjalistą w danej dziedzinie. Odbywa się ona bez Twojego udziału. W jej trakcie szczegółowo analizowane są zgromadzona do tej pory dokumentacja medyczna i wyniki przeprowadzonych badań.

Drugie opinie lekarskie mogą być wydane przez konsultanta krajowego lub zagranicznego. W każdym przypadku ich celem jest:

 • potwierdzenie procesu diagnostycznego,
 • potwierdzenie rozpoznania i stopnia zaawansowania choroby,
 • sprawdzenie zaproponowanego planu terapii (m.in. czy jest on zgodny z najnowszą wiedzą medyczną),
 • sprawdzenie dostępności innych metod terapii (również przeprowadzanych wyłącznie za granicą).

Po otrzymaniu drugiej opinii medycznej masz prawo do skonsultowania się ze specjalistą (zdalnie lub stacjonarnie) w celu jej omówienia. W Twoim imieniu ze specjalistą może skontaktować się Twój lekarz prowadzący.

Druga opinia dotyczy wyłącznie poważnego zachorowania, które wystąpiło po zawarciu umowy z ubezpieczycielem. Na analizę dokumentacji czekasz 15 dni roboczych, a w przypadku konsultacji ze specjalistą z zagranicy – 25 dni roboczych.

Dlaczego warto zasięgnąć drugiej opinii lekarskiej o stanie zdrowia?

Druga opinia lekarska nie jest obowiązkowa. Jest jednak bardzo przydatna. Niekiedy leczenie jest długotrwałe i bardzo kosztowne, ale może nie przynieść oczekiwanych efektów. Zdarza się, że dostępne są nowoczesne metody leczenia, które sprawdzą się w Twoim przypadku. Część z nich nie jest standardowa, stąd nie jest stosowana i znana przez wszystkich lekarzy. Dzięki drugiej opinii medycznej możesz zyskać nowe możliwości oraz uniknąć leczenia, które ma niską skuteczność.

Dla Ciebie druga opinia medyczna to również spokój i komfort psychiczny. Gdy inny specjalista potwierdzi diagnozę i zaplanowaną terapię, zyskasz pewność, że jesteś objęty najlepszą opieką. Zaufanie do lekarzy jest bardzo ważnym elementem walki o zdrowie.

Druga opinia medyczna a ubezpieczenie

Druga opinia medyczna przysługuje osobom, które poważnie zachorowały i mają wykupione ubezpieczenie na życie wraz z dodatkowym ubezpieczeniem na wypadek poważnego zachorowania, które zostało rozszerzone o umowę dodatkową – Druga Opinia Medyczna. Na taką opcję możesz zdecydować się również przy polisie na wypadek nowotworu. Rodzicom ubezpieczającym swoje dziecko na wypadek poważnego zachorowania też przysługuje możliwość wybrania dodatkowego pakietu.

Druga opinia medyczna jest dostępna w trzech opcjach:

 • druga opinia krajowa,
 • druga opinia zagraniczna,
 • druga opinia zagraniczna lub krajowa i organizacja procesu leczenia.

We wszystkich z nich podstawą jest otrzymanie drugiej opinii medycznej, a także usługi dodatkowe. Obejmują one:

 • konsultację lub wideorozmowę będącą uzupełnieniem drugiej opinii medycznej,
 • transport medyczny do i z placówki medycznej,
 • organizację hotelu,
 • dowóz leków,
 • ogólną telekonsultację z lekarzem.

W przypadku opcji z organizacją procesu leczenia przysługuje Ci również wsparcie w procesie leczenia. Otrzymasz m.in. indywidualny plan terapii oraz wsparcie w zorganizowaniu konsultacji lekarskich i zabiegów medycznych, transporcie medycznym, zakwaterowaniu w miejscu konsultacji, pomoc pielęgniarki i psychologa. Szczegóły i zakres wsparcia są opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Zespół Nationale-Nederlanden 05.04.2022