Nauka jazdy na łyżwach dla dorosłych – porady

Nauka jazdy na łyżwach dla dorosłych może się wydawać trudna. Owszem, pierwsze wejście na lód nie zawsze jest przyjemne dla osoby, która wcześniej nie miała styczności z tym sportem. Jednak wystarczy dać sobie nieco czasu, aby móc czerpać z niego przyjemność. Zobacz, jak nauczyć się jeździć na łyżwach.

Na naukę nigdy nie jest za późno. Możesz nauczyć się jeździć na łyżwach w każdym wieku. Wystarczą chęci i odrobina cierpliwości. Gdy opanujesz podstawy i poczujesz się pewniej, możesz kontynuować przygodę z łyżwiarstwem. Na przykład poprzez naukę jazdy figurowej na łyżwach.

Jak przygotować się do nauki jazdy na łyżwach?

Do nauki jazdy na łyżwach powinieneś się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim znajdź odpowiadające Ci lodowisko. Zapoznaj się też z opiniami innych osób na jego temat. Nie zaczynaj nauki jazdy na łyżwach w miejscu ze słabym sprzętem lub złym stanem lodu. Nie tylko się zniechęcisz do tego sportu, ale również nie będziesz czuł się bezpiecznie.

Gdy rozpoczynasz naukę jazdy na łyżwach, nie musisz kupować profesjonalnego sprzętu. Łyżwy możesz wypożyczyć na lodowisku. To dobra opcja, ponieważ dzięki niej wypróbujesz różne modele i znajdziesz taki, który najbardziej Ci odpowiada. Na lodowisko ubierz się wygodnie i ciepło – najlepiej warstwowo. Nie zapomnij o bieliźnie termoaktywnej, kurtce sportowej, czapce, szaliku i rękawiczkach.

Pamiętaj, że w czasie nauki jazdy na łyżwach istnieje spore ryzyko upadku. Nie zawsze możesz się przed nim uchronić. Ale możesz ochronić się przed skutkami złamań i stłuczeń. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków to praktyczne i finansowe wsparcie. Wypłacimy Ci świadczenie, a także zorganizujemy konsultacje specjalistyczne i zabiegi rehabilitacyjne (gdy rozszerzysz polisę o dodatkowy pakiet).

Kiedy iść na lodowisko, aby nauczyć się jeździć na łyżwach?

Nauka jazdy na łyżwach wymaga spokoju. Dlatego wybierz się na lodowisko w godzinach, w których jest ono najmniej oblegane. Da Ci to niezbędną przestrzeń do opanowania podstawowych manewrów. Tłum może powodować niepotrzebny stres. Jeżeli masz taką możliwość, wybierz lodowisko ze specjalnie wydzieloną strefą dla początkujących.

Nauka jazdy na łyżwach – postawa ciała

W czasie jazdy na łyżwach bardzo ważna jest odpowiednia postawa ciała. Pozwoli Ci ona zachować równowagę, a tym samym zminimalizować ryzyko upadku. Przede wszystkim powinieneś mieć lekko ugięte kolana. Nogi muszą być blisko siebie, ale nie na tyle, aby krępować ruchy. Stopy skieruj lekko na zewnątrz. Ciało pochyl nieznacznie do przodu i cały czas patrz przed siebie. Gdy będziesz odchylony do tyłu lub ustawisz nogi zbyt szeroko, nie utrzymasz równowagi. Nie będziesz też czuł się komfortowo i nie wykonasz poprawnie wszystkich manewrów.

Poruszanie się i hamowanie na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach figurowych czy innych zaczyna się od opanowania poruszania się do przodu. Polega ono na przenoszeniu ciężaru ciała z jednej nogi na drugą, przy jednoczesnym odpychaniu się w bok. Noga, która się odpycha, przez chwilę powinna pozostać w powietrzu.

Drugim ważnym elementem, który musisz opanować na początek, jest hamowanie. Jest kilka technik:

  • lekko ugnij kolana i skieruj palce stóp do środka,
  • ustaw jedną nogę poprzecznie (ostrze skierowane ku drugiej łyżwie) i zacznij trzeć o lód.

Na pierwszej lekcji powinieneś jeździć wokół tafli boiska, aby opanować poruszanie się w przód, hamowanie i bezpieczne upadanie. Umiejętność skręcania przeznaczona jest na dalszy etap nauki – gdy już poczujesz się pewniej.

Nauka jazdy figurowej na łyżwach – upadanie

Upadanie jest nieodłącznym elementem nauki jazdy na łyżwach. Tej sztuki też musisz się nauczyć, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia ciała. Gdy poczujesz, że tracisz równowagę, ugnij kolana. Wysuń też ręce do przodu i pochyl się w bok. Jeżeli jesteś w pobliżu barierki, spróbuj się jej złapać.

Zespół Nationale-Nederlanden 05.04.2022