Co to jest PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe)  i na czym polega?

PPK to system długoterminowego oszczędzania, który pozwala pracownikom systematycznie gromadzić kapitał na „jesień życia” przy wsparciu pracodawców oraz państwa. Prowadzenie PPK jest obowiązkowe dla pracodawców (muszą go wdrożyć wszystkie firmy). Pracownicy uczestniczą w PPK dobrowolnie. Zgromadzony kapitał to ich prywatne oszczędności, z których mogą skorzystać w dowolnym momencie. 

Dla pracodawcy

  • Pomagamy firmom sprawnie wdrożyć i obsługiwać PPK. Oferujemy dedykowane i kompleksowe wsparcie oraz narzędzia, które obniżą koszty uruchomienia programu.

Dla pracownika

  • Łatwa i intuicyjna obsługa PPK w Nationale-Nederlanden PTE. Podpowiadamy jak zarządzać swoim rachunkiem PPK, jak korzystać z naszych narzędzi oraz prezentujemy i omawiamy wyniki funduszy. 

Kalkulator PPK

Oblicz, ile zgromadzisz oszczędzając na rachunku PPK.

Oblicz

Co musisz wiedzieć o PPK

Ustawa o PPK

Ustawa o PPK Podstawą PPK jest ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych. Zgodnie z jej przepisami, w PPK środki mogą gromadzić zatrudnieni, czyli osoby, które odprowadzają składki emerytalno-rentowe. Ustawa nakłada na pracodawców obowiązek uruchomienia PPK, zapisania pracowników do programu i odprowadzania za nich wpłat. Regulacje wskazują też zasady inwestowania zgromadzonego kapitału w funduszach zdefiniowanej daty. 

Terminy wdrożenia PPK

Terminy wdrożenia PPK Program jest wdrażany etapami w ramach tzw. czterech fal. Zgodnie z ustawą, termin uruchomienia PPK w firmie zależy od liczby zatrudnionych.  
  • W ramach I fali PPK wdrożyły największe przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 osób.
  • Poczynając od 1 stycznia 2020 r. (w ramach II fali) PPK muszą uruchomić małe i średnie firmy zatrudniające między 50 a 249 osób. 
  • Firmy zatrudniające między 20 a 49 osób uruchamiają PPK od 1 lipca 2020 r. (III fala)
  • Pozostałe podmioty - od 1 stycznia 2021 r. (IV fala) 
   

Wpłaty na PPK - kto ile płaci?

Wpłaty na PPK - kto ile płaci W PPK wpłaty pochodzą z trzech źródeł – z wpłat z wynagrodzenia pracowników, z wpłat pracodawców oraz z dopłat państwa (Fundusz Pracy).   Zarówno pracownicy jak i pracodawcy muszą odprowadzać wpłaty podstawowe – wynoszą one odpowiednio 2% i 1,5% wynagrodzenia miesięcznego brutto (podstawa wymiaru składek emerytalno-rntowych). Mogą oni również zadeklarować wpłaty dodatkowe (pracownicy do 2%, a pracodawcy do 2,5%).   Wpłaty państwowe obejmują wpłatę powitalną (250 zł) i dopłatę roczną (240 zł).

Czy PPK jest obowiązkowe

Czy PPK jest obowiązkowe PPK jest obowiązkowe dla pracodawców, a dobrowolne dla pracowników. Większość firm w Polsce będzie musiała uruchomić PPK – z tego obowiązku są wyłączeni m.in. pracodawcy, którzy oferują PPE i spełniają ustawowe kryteria; mikroprzedsiębiorcy, jeśli wszyscy zatrudnieni zrezygnowali z PPK oraz samozatrudnieni. Pracownicy uczestniczą w PPK dobrowolnie – mogą zrezygnować z oszczędzania lub ponownie zapisać się do programu. 

Jesteś pracodawcą? Masz pytania dotyczące PPK?

Skontaktuj się z zespołem dedykowanych ekspertów PPK
22 522 71 66

Przydatne narzędzia

Kalkulator PPK
Oblicz ile zgromadzisz w PPK
Kalkulator dla pracodawcy
Oszacuj koszty wdrożenia PPK
Notowania PPK
Sprawdź wyniki funduszy

Skontaktuj się z nami

Jesteś pracodawcą i masz pytania? Zostaw swoje dane, oddzwonimy bezpłatnie.

Dobrze wiedzieć

Przejdź do bloga o PPK