Poradnik dla pracownika o PPK

Poradnik dla tych, którzy chcą dokładnie poznać założenia PPK dla Pracownika. Przed Tobą wszystkie detale nowej formy oszczędzania na emeryturę!

Pracownicze Plany Kapitałowe to nowy system długoterminowego oszczędzania. Zgromadzone pieniądze mają być wsparciem finansowym Polaków np. po zakończeniu aktywności zawodowej. Program prowadzony jest przez pracodawcę i obejmie wszystkich zainteresowanych pracowników, za których odprowadzane są składki emerytalne i rentowe (w tym pracowników zatrudnionych na umowę o pracę lub umowę zlecenie).
Pytań o PPK jest wiele – spróbujemy odpowiedzieć Wam na te główne i najważniejsze.

Skąd pochodzą oszczędności w PPK?
Twoje konto PPK zasilane będzie z trzech źródeł – Twoich wpłat, wpłat pracodawcy i dopłat ze strony państwa. Schemat wpłat podstawowych wygląda następująco:

*W przypadku osób otrzymujących wynagrodzenia, które łącznie ze wszystkich źródeł w danym miesiącu nie przekraczają 120% wynagrodzenia minimalnego, wpłata podstawowa pracownika może być obniżona do 0,5%.

Zarówno pracodawca, jak i pracownik ma możliwość zwiększenia swoich wpłat, maksymalnie do 4%.

Jak wygląda schemat wpłat do PPK?
Pracownik i pracodawca dokonują wpłat co miesiąc. Dodatkowo od państwa (Fundusz Pracy) otrzymasz jednorazową wpłatę powitalną oraz raz w roku dopłatę roczną. Sprawdźmy, jak to działa w praktyce przy przykładowym wynagrodzeniu 5000 zł brutto:

Kiedy mogę wypłacić środki z PPK?
Pieniądze odłożone w PPK są Twoją prywatną własnością. Zasilają one Twoje indywidualny rachunek w PPK i to Ty decydujesz, kiedy nimi zadysponujesz. Zgromadzone oszczędności mają być finansowym zabezpieczeniem po 60. roku życia, ale możesz z nich skorzystać również wcześniej i przeznaczyć:

O czym musisz pamiętać?

  • Uczestnictwo w PPK jest dobrowolne
  • Pieniądze gromadzone na koncie PPK należą wyłącznie do pracownika
  • Oszczędności zgromadzone w ramach PPK możesz wypłacić w dowolnym momencie i na dowolny cel
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z wpłat do PPK jak również wznowić ich przekazywanie
  • Do PPK zostaniesz zapisany automatycznie przez swojego pracodawcę jeżeli jesteś w wieku 18-54 lat. Osoby, które ukończyły 55 lat, mogą zgłosić chęć uczestnictwa w PPK poprzez złożenie odpowiedniej deklaracji

Biorąc pod uwagę wszystkie cechy programu, PPK okazuje się korzystnym sposobem na długoterminowe oszczędzanie. Zgromadzone środki są wyłączną własnością pracownika, a dodatkowe dopłaty od pracodawcy i państwa sprawiają, że zgromadzony kapitał może zostać nawet podwojony w stosunku do sytuacji, gdybyś oszczędzał sam bez wsparcia pracodawcy i państwa. Symulację swojej przyszłej emerytury możesz obliczyć posługując się kalkulatorem  PPK.

Powodzenia w oszczędzaniu!

Ela Jung 05.06.2019