Jak i kiedy wypłacić pieniądze z PPK? Możliwości i korzyści

Oszczędności w PPK należą tylko do Ciebie. Korzystaj z nich, kiedy potrzebujesz. Na szczególnych zasadach możesz z nich skorzystać, gdy poważnie zachorujesz oraz by sfinansować nimi wkład własny w kredycie hipotecznym, gdy będziesz kupować lub budować nieruchomość. Dowiedz się więcej.

Materiał marketingowy

Pracownicze plany kapitałowe (PPK) to system długoterminowego oszczędzania. Zasada jest prosta – przy wsparciu pracodawcy i państwa gromadzisz kapitał, który jest Twoją prywatną własnością.

Sprawdź:  Jak i kto może przystąpić do PPK?

Jeśli uczestniczysz w PPK, pracodawca co miesiąc przekazuje na Twój indywidualny rachunek 2% Twojej pensji brutto. Wpłatę do PPK pracodawca pobiera z Twojej z pensji netto. Dodatkowo pracodawca z własnych środków, dokłada Ci co miesiąc 1,5% Twojej pensji brutto. Od państwa jednorazowo otrzymasz 250 zł wpłaty powitalnej* i raz w roku 240 zł dopłaty roczne.
Dopłatę powitalną otrzymasz, jeśli wpłacasz na swoje PPK przez co najmniej trzy pełne miesiące kalendarzowe. Dopłatę roczną otrzymasz po zakończeniu roku kalendarzowego. Otrzymasz ją, jeśli w poprzednim roku na Twoje PPK trafiły wpłaty równe wpłatom podstawowym od 6-krotności pensji minimalnej obowiązującej w ubiegłym roku.
Dzięki PPK budujesz swoją “poduszkę” finansową.  Środki, które zgromadzisz  będą dodatkiem do Twojej emerytury i wsparciem dla domowego budżetu. Poniżej dowiesz się jak i kiedy możesz wypłacić pieniądze .

Kiedy możesz wypłacić pieniądze z PPK?

Oszczędności, które gromadzisz to Twoja własność. Oznacza to, że możesz wypłacić je w dowolnym momencie. Nie musisz czekać na to, aż skończysz 60 lat. Wcześniejsza wypłata pieniędzy z PPK ma swoje skutki, które opisujemy poniżej.

Wypłata z PPK zanim skończysz 60 lat

PPK ma pomóc budować oszczędności na emeryturę. Możesz jednak wypłacić swoje środki zanim skończysz 60 lat. Jest to tzw. zwrot, ale musisz się liczyć z tym, że na Twój rachunek nie wpłynie 100% wartości zgromadzonego kapitału. W przypadku zwrotu na Twoje konto bankowe trafi aktualna wartość:

 • Twoich wpłat,
 • 70% wpłat pracodawcy.

Z wypłaty automatycznie będzie potrącony 19% podatek od dochodów kapitałowych. Ten podatek dotyczy tylko dochodu, czyli zysku, który wypracował fundusz.
Co z pozostałymi środkami?

 • 30% wpłat pracodawcy trafi do ZUS. Otrzymasz je w formie emerytury.
 • Stracisz dopłaty państwowe.

Wypłata z PPK, gdy skończysz 60 lat

Kiedy ukończysz 60 lat możesz wypłacić całość  środków z PPK. Możesz wybrać zrobić to na 2 sposoby:

 • 25% środków jednorazowo, a pozostałą część w co najmniej 120 miesięcznych ratach.
 • Całość środków w co najmniej 120 miesięcznych ratach. Te dwa rodzaje wypłat są zwolnione z opodatkowania podatkiem od dochodów kapitałowych.

Jeśli kwota raty będzie mniejsza niż 50 zł, całość pieniędzy otrzymasz jednorazowo.
Możesz wypłacić oszczędności także w mniej niż 120 ratach. Jeśli w którymś z tych dwóch przypadków wystąpi dochód zapłacisz 19% podatek od dochodów kapitałowych.
Instytucja finansowa, w której prowadzisz PPK naliczy go od dochodu, czyli zysku, który wypracowało 75% środków na Twoim rachunku PPK.

Wypłata z PPK na wkład własny

Możesz wypłacić  środki, które zgromadzisz na rachunku PPK na wkład własny, gdy będziesz zaciągać kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości. W ten sposób możesz skorzystać ze swoich oszczędności dopóki nie skończysz 45 lat. Pamiętaj, że środki, które wypłacisz na ten cel, musisz zwrócić do PPK. Masz na to 15 lat.
Możesz wypłacić pieniądze ze wszystkich swoich PPK.
Gdy będziesz wypłacać środki na wkład własny nie poniesiesz żadnych opłat. Wypłata środków na wkład własny jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Natomiast jeśli:

 • nie zwrócisz pieniędzy na swoje PPK,
 • zaczniesz spłatę środków dopiero po 5 latach,
 • nie skończysz zwracać pieniędzy na swoje PPK w ciągu 15 lat,

zapłacisz 19% podatku od dochodów kapitałowych W tym przypadku podatek nie jest pobierany przez instytucję finansową, która prowadzi Twoje PPK.. Masz obowiązek samodzielnie rozliczyć podatek.

Wypłata z PPK w sytuacji poważnego zachorowania

Możesz skorzystać z pieniędzy zgormadzonych na PPK, gdy poważnie zachorujesz Ty, Twoje dziecko lub Twój małżonek1.

Jeśli wypłacasz pieniądze z PPK w sytuacji poważnego zachorowania, to:

 • możesz skorzystać z 25% środków w PPK,
 • nie musisz zwracać pieniędzy do PPK,
 • nie poniesiesz żadnych opłat przy wypłacie.

Wypłata środków w sytuacji poważnego zachorowania jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

1 Z pieniędzy z PPK możesz skorzystać tylko w przypadku tzw. poważnego zachorowania. Sprawdź, czy jesteś uprawniony, by wypłacić oszczędności. Listę chorób znajdziesz w ustawie o PPK (art. 2 ust. 1 pkt. 1).

Zobacz też: Jak zarządzać swoim PPK

Zespół Nationale-Nederlanden 05.02.2024