Inteligentny dom – co to jest smart home?

Jeszcze nie tak dawno temu był marzeniem, a dziś staje się trendem – smart dom to doskonały przepis na funkcjonalny dom.

Smart home – na to rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób. Ma ono wiele zalet, wśród których na pierwszy plan wysuwają się wygoda i bezpieczeństwo. Sprawdź, jakie jeszcze korzyści czekają na użytkowników inteligentnych domów.

Smart home zwiększa komfort życia. Dzięki zintegrowanemu systemowi zarządzania możesz m.in. dowolnie sterować światłem, siedząc na kanapie, kontrolować domowe urządzenia podczas swojej nieobecności czy zabezpieczyć dom przed włamywaczami. Instalacja inteligentnego domu to spora inwestycja, jednak płynące z niej korzyści są zdecydowanie większe.

Inteligentny dom – co to takiego?

Inteligentny dom jako projekt pojawił się już w latach 70. ubiegłego stulecia. Amerykanie opracowali system kontroli produkcji i bardzo szybko zaczęli tworzyć podobne rozwiązania, które sprawdziłyby się w budynkach dużych firm. Jednak smart home stał się również marzeniem właścicieli prywatnych domów. Technologie rozwinęły się błyskawicznie i dziś każdy może cieszyć się funkcjonalnym i bezpiecznym mieszkaniem.

W inteligentnym domu możesz:

  • sterować oświetleniem – programować je i decydować o jego natężeniu w różnych porach dnia. Używanie włączników nie będzie już konieczne – wystarczy aplikacja w smartfonie;
  • sterować ogrzewaniem – dzięki zintegrowanemu systemowi temperatura w pomieszczeniu będzie optymalna i dostosowana do warunków panujących na zewnątrz;
  • automatycznie otwierać bramę wjazdową o wybranej porze, a rolety będą odsłaniać się i zasłaniać automatycznie, w zależności od pory dnia;
  • kontrolować urządzenia, takie jak lodówka czy pralka, nawet wtedy, gdy przebywasz poza domem;
  • zabezpieczyć się przed włamywaczami – sprawnie działający system alarmowy to podstawa. Doskonałym dodatkiem jest inteligentne oświetlenie, które uruchamia się pod Twoją nieobecność i odstrasza potencjalnych intruzów, oraz inteligentny zamek do drzwi.

Komfort to jednak nie wszystko. Inteligentny dom jest bardzo ekonomiczny. W praktyce oznacza to, że Twoje rachunki za prąd będą zdecydowanie mniejsze.

Smart home – jak wprowadzić nowoczesne rozwiązania w swoim domu?

Jeśli dopiero planujesz budowę domu, już na samym początku możesz dostosować wszystkie systemy do działania w zintegrowany sposób. Możesz również zainstalować tylko wybrane elementy inteligentnego domu. Na rynku działa wiele firm, które chętnie dostosują Twój dom do funkcjonowania w trybie smart.

Warunkiem koniecznym jest sprawnie działający internet i smartfon, w którym będziesz mógł zainstalować aplikacje niezbędne do sterowania urządzeniami. Jeżeli planujesz zainstalować inteligentny zamek do drzwi, będziesz musiał zwracać większą uwagę na swój smartfon – to właśnie w nim instalowana jest aplikacja, która pozwala dostać się do domu. Zgubienie lub kradzież telefonu może mieć przykre konsekwencje.

Inteligentny zamek w drzwiach – zabezpiecz się przed włamywaczem

Bezpieczeństwo Twoich bliskich to priorytet, ale zabezpieczenie nieruchomości i cennych sprzętów również jest bardzo ważne. Przed włamywaczami ochroni Cię inteligentne oświetlenie domu, a także inteligentny zamek do drzwi. Po zamontowaniu wybranego modelu musisz zarejestrować go w aplikacji mobilnej, której za każdym razem będziesz używać do otwierania drzwi. Jest to system w pełni spersonalizowany i nie da się go odblokować tradycyjnymi metodami. Co więcej, inteligentne drzwi automatycznie blokują się po upływie określonego czasu.

Zdajemy sobie sprawę, że włamywacze mogą znaleźć sposób, aby dostać się nawet do inteligentnego domu. Nawet jeśli zrobiłeś wszystko, aby tej sytuacji uniknąć, my pomożemy Ci w razie ewentualnego włamania. Dzięki naszemu ubezpieczeniu domu naprawisz szkody i otrzymasz niezbędną pomoc finansową. Wysokość składki zależna jest m.in. od powierzchni i stanu budynku. To tylko jeden z wielu przypadków, w których możesz liczyć na naszą pomoc – ubezpieczamy Twój dom od wielu zdarzeń. Nasi konsultanci chętnie przybliżą Ci szczegóły, przeczytaj też OWU ubezpieczenia domu i mieszkania, żeby poznać szczegóły.

Zespół Nationale-Nederlanden 18.05.2020