Rak sutka – jak wygląda? Objawy, leczenie

Rak sutka od lat jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Aby szybko wykryć chorobę, badaj się systematycznie – rób samodzielne badanie piersi i regularne badania USG i mammograficzne.

Choroby nowotworowe, zaraz po chorobach układu krążenia, są najczęstszą przyczyną śmierci Polaków. Pierwsze miejsce, zarówno pod względem zachorowalności, jak i umieralności u kobiet, ciągle zajmuje rak sutka. W profilaktyce najważniejsze jest regularne wykonywanie badań obrazowych (USG piersi i mammografii), a także samobadania.

Rak sutka – co to za choroba?

Rak sutka nazywany jest także rakiem piersi lub gruczołu sutkowego. To nowotwór złośliwy wywodzący się z tkanki nabłonkowej. U mężczyzn zdarza się rzadko, ale jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Co więcej, według statystyk w Polsce na raka sutka z roku na rok choruje coraz więcej ludzi. Dotyczy to osób w różnym wieku i z różnych grup społecznych, może przytrafić się każdemu.

 
 

Ubezpiecz się na wypadek raka

Zyskaj dostęp do  profilaktyki i szybkiej diagnostyki, aby wykryć chorobę na wczesnym etapie oraz zapewnij sobie pieniądze na ewentualne leczenie (nawet do 900 tys. zł).
 

Dowiedz się więcej

Czynniki ryzyka zachorowania na raka sutka – kto i dlaczego choruje?

Dokładnie nie wiadomo, jakie są przyczyny raka piersi, jednak odkryto, co może sprzyjać jego rozwojowi. Ryzyko zachorowania na raka rośnie, jeśli ktoś z rodziny też chorował, zwłaszcza jeśli były to matka lub siostra. Bardzo ważne są czynniki dziedziczne – obecność mutacji BRCA1 i BRCA2 zwiększa ryzyko zachorowania. Wiek również ma znaczenie. Grupą podwyższonego ryzyka zachorowania na raka sutka są kobiety po 50 roku życia. Inne czynniki to m.in.: wczesna pierwsza miesiączka, późna menopauza, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze krwi, otyłość, niezdrowy tryb życia. A co z karmieniem piersią? Jak się okazuje, naturalne karmienie ma działanie profilaktyczne.

Objawy raka sutka

Pierwszy objaw raka piersi to zwykle wyczuwalne, twarde, choć niebolesne zgrubienie. Dlatego tak ważne jest regularne samodzielne badanie piersi, które pozwala na szybkie wykrycie problemu, przez co zwiększa szansę na wyzdrowienie. Kolejne objawy raka sutka to:

 • wciągnięcie i/lub owrzodzenie brodawki,

 • zmiany skóry piersi – zaczerwienienie, usztywnienie, wciągnięcie,

 • krwisty wyciek z brodawki,

 • asymetria sutka (kiedy jedna pierś jest zdecydowanie większa od drugiej lub ma inny kształt),

 • powiększenie pachowych węzłów chłonnych po stronie wystąpienia nowotworu,

 • poszerzone, bardziej widoczne żyły na piersi,

 • delikatne kłucie lub dyskomfort w okolicy guza.

O zaawansowanym raku sutka świadczy tzw. skórka pomarańczowa, czyli zaczerwienienie, pogrubienie, obrzęk i dołeczki w skórze całej piersi. Ból pojawia się przeważnie wtedy, gdy już doszło do przerzutów na inne części ciała. Najczęściej są to kości, głównie nasady kości długich (m.in. kość ramienna, kość promieniowa, kość łokciowa, obojczyk), żebra lub kręgosłup.

Jak rozpoznać raka sutka?

Podstawowe metody rozpoznawania nowotworu złośliwego sutka, oprócz wspomnianego wcześniej samodzielnego badania, to:

 • palpacyjne badanie piersi przez ginekologa (badanie dotykiem),

 • USG (badanie ultrasonograficzne),

 • mammografia (badanie piersi przy użyciu promieni rentgenowskich),

 • galaktografia (mammografia z kontrastem),

 • biopsja (pobranie próbki tkanki, żeby można ją było zbadać).

Najdokładniejszą metodą jest rezonans magnetyczny, który pokazuje dokładnie, jak zbudowana jest pierś (z czego się składa). Nie wolno zapomnieć też o badaniu podmiotowym, czyli szczerej i szczegółowej rozmowie z lekarzem.

Jak leczyć raka sutka?

Podstawowym sposobem leczenia raka sutka jest operacja:

 • oszczędzająca – wycięcie węzłów chłonnych pachy i guza z odpowiednim marginesem tkanek zdrowych, czyli usunięcie guza i części zdrowych tkanek przylegających do niego,

 • radykalna mastektomia – usunięcie całej piersi z węzłami chłonnymi pachy.

Natomiast po zabiegu, na podstawie oceny histopatologicznej (badania pod mikroskopem) i stanu chorego, lekarz układa plan dalszego leczenia – może zlecić radioterapię, chemioterapię, hormonoterapię czy terapię celowaną.

Jak można pomóc sobie w walce z rakiem sutka?

Pamiętaj, żeby badać się regularnie w ramach profilaktyki. Jeśli natomiast chcesz zabezpieczyć się na wypadek zachorowania na raka sutka i w ten sposób usprawnić ewentualne leczenie, pomyśl nad ubezpieczeniem na życie. Możesz wybrać ubezpieczenie na wypadek nowotworu, w wersji dla kobiet w jednym z trzech wariantów: podstawowym, rozszerzonym lub pełnym. Żebyś mogła zrobić niezbędne badania, wykupić leki, przejść na zalecaną dietę czy po prostu żyć na takim samym poziomie jak przed chorobą, zaraz po diagnozie wypłacimy Ci do 600 000 zł. Będziesz mogła też zasięgnąć drugiej opinii przez konsultacje z zespołem specjalistów, którzy nie tylko przeanalizują Twoje wyniki i diagnozę, ale też zaproponują i ustalą leczenie, co może je usprawnić i przyspieszyć, zwiększając szanse na wyleczenie.

Choroba nowotworowa może wywrócić życie do góry nogami, dlatego wesprzemy Cię, byś mogła skupić się na rzeczach najważniejszych. Zapewnimy Ci pomoc psychologa, pielęgniarki i dietetyka, a dodatkowo wesprzemy w opiece nad dziećmi lub osobami niesamodzielnymi, które są pod Twoją opieką. Zapewnimy Ci też wsparcie w pracach domowych.

Ubezpieczenie możesz rozszerzyć o pakiety dodatkowe, dzięki którym zyskasz dostęp do szybkich konsultacji medycznych i nie będziesz musiała czekać w nieraz długiej kolejce na wizytę u specjalisty, będziesz mogła skorzystać też z badań specjalistycznych, by upewnić się, że jesteś zdrowa.

 

Zobacz też: Odszkodowanie za pobyt w szpitalu

Zespół Nationale-Nederlanden 01.03.2020