Wichury – jak ubezpieczyć dom?

Wichury to częste zjawiska atmosferyczne w Polsce. Zerwane dachy, połamane drzewa oraz wybite okna – to tylko niektóre ze szkód, jakie mogą wyrządzić. Sprawdź, jak ubezpieczyć swój dom przed wichurą.

W Polsce coraz częściej zdarzają się okresy porywistych wiatrów. Wichury mogą niszczyć domy, inne nieruchomości i ruchomości, są też zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi. Sprawdź, jak ubezpieczyć przed nimi swój dom, siebie i swoich najbliższych.

Podczas silnej nawałnicy można stracić nawet dorobek życia. Wiatr pędzący z prędkością 100 km/h może zerwać dach i połamać drzewa jak zapałki. Nie możesz pokonać natury ani nawet przewidzieć jej zamiarów, ale jesteś w stanie złagodzić niszczycielskie skutki jej kaprysów, odpowiednio ubezpieczając swój dom. Podpowiadamy, co możesz zrobić, aby skutecznie chronić własne mienie.

Gdzie najczęściej występują wichury w Polsce?

Wichury pojawiają się w całej Polsce, jednak w niektórych rejonach wiatr może być szczególnie niebezpieczny. O prawdziwej wichurze mówi się wtedy, gdy jej siła (prędkość wiatru) przekracza 70 km/h. Po przekroczeniu 90 km/h wichury mogą spowodować dotkliwe zniszczenia, np. zerwanie dachu czy wybicie okien. Na wichury bardzo często narażeni są mieszkańcy Pomorza, gdzie podczas sztormu fale sięgają aż 10 metrów wysokości, a silny, nadmorski wiatr może niszczyć domy i łamać drzewa.

Ryzyko wystąpienia niszczycielskich wichrów występuje także w zupełnie innych rejonach Polski – np. w 2007 roku orkan Kyrill pojawił się we Wrocławiu i Płocku. Wiatr zniszczył wiele posiadłości, zginęło sześć osób, a 36 zostało rannych. Duże zagrożenie dotyczy także mieszkańców górzystych rejonów, gdzie często pojawia się niebezpieczny wiatr halny. Nierzadko towarzyszą mu także opady śniegu lub gradu, wywołując rozległe szkody w całej okolicy.

Jak ochronić dom przed wichurą?

Zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie własnego domu przed wichurami. Przede wszystkim regularnie sprawdzaj wiadomości Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który na bieżąco informuje o spodziewanych anomaliach pogodowych. Dzięki temu będziesz odpowiednio wcześniej przygotowany na ewentualne wichury. Ponadto zadbaj o:

  • ubezpieczenie domu od kataklizmu – to niezbędny krok, aby odpowiednio zabezpieczyć dom przed skutkami wichury. Ubezpieczenie domu i mieszkania pozwoli na pokrycie kosztów ewentualnych szkód, a Tobie zagwarantuje spokój;
  • odpowiednią konstrukcję domu – jeśli mieszkasz w rejonie, w którym ryzyko wichury jest wyjątkowo duże, zdecyduj się na konstrukcję szkieletową domu. Jest ona o wiele bardziej elastyczna, dzięki czemu wiatr nie może jej tak łatwo uszkodzić, jak w przypadku domu murowanego;
  • trwały dach – zerwane dachy to częste zjawisko podczas wichury. Posiadając dom, to właśnie o dach powinieneś zadbać najbardziej. Najtrwalsze są ciężkie dachówki ceramiczne lub cementowe. Ważne jest również, abyś regularnie konserwował dach i na bieżąco naprawiał wszelkie usterki;
  • zabezpieczone okna – najbezpieczniejsze będą okna antywłamaniowe klasy P4 lub P2. Masz wówczas pewność, że nie pękną podczas silnej wichury. Dodatkowym wzmocnieniem dla Twoich okien będą także rolety zewnętrzne lub okiennice, wykonane z trwałych i solidnych materiałów;
  • rozmieszczenie drzew w ogrodzie – nie sadź drzew zbyt blisko domu. Mogą stanowić duże zagrożenie zarówno dla budynku, jak i dla Ciebie i Twoich bliskich, zwłaszcza podczas silnej nawałnicy.

Jakie są warunki ubezpieczenia domu?

OC właściciela domu oraz ubezpieczenie domu od wichury to niezbędna ochrona dla Twojej posiadłości. Dokładnie przeanalizuj swoje potrzeby i oczekiwania dotyczące ochrony ubezpieczeniowej i na tej podstawie wybierz wariant z jak najszerszym zakresem ochrony. Ubezpieczenie domu i mieszkania nie zabezpieczy Twojej nieruchomości przed różnymi sytuacjami losowymi, ale pozwoli na złagodzenie ich przykrych skutków.

Jeśli Twój dom ulegnie całkowitemu zniszczeniu, jego wartość ustali profesjonalny rzeczoznawca majątkowy w dniu, w którym nastąpiła szkoda. Dzięki temu otrzymasz pełną kwotę, która pozwoli na odbudowanie Twojego domu. Nie musisz martwić się o to, czy wyliczona kwota wystarczy na naprawienie szkód, jeśli wartość Twojej nieruchomości nie przekracza 2 milionów złotych. Nie ryzykujesz więc, że w wyniku dużych zniszczeń suma ubezpieczenia nie wystarczy na odszkodowanie. Ponadto nie musisz podwyższać sumy ubezpieczenia po remoncie lub w sytuacji, gdy w okolicy wzrosły ceny domów i mieszkań.

Oprócz ubezpieczenia majątkowego rozważ też zakup ubezpieczenia na życie. Nie możesz przewidzieć, co się stanie podczas wichury, a lepiej zabezpieczyć się na różne sytuacje. Co, jeśli porywisty wiatr zerwałby dach lub zawalił ścianę i konstrukcja spadłaby na Ciebie? Gdybyś był po takim wypadku niezdolny do pracy, wesprzemy Cię finansowo. Pomyśl o pakietach dodatkowych, żeby zapewnić sobie i swoim najbliższym komfort bezpieczeństwa na wszelki wypadek. Jeśli chcesz zabezpieczyć siebie i swoich najbliższych sprawdź dostępne ubezpieczenia online i zobacz, jak możemy Ci pomóc.

Zespół Nationale-Nederlanden 18.05.2020