Jak wykonać test na COVID-19?

Podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem? Miałeś styczność z osobą chorą lub odczuwasz pogorszenie samopoczucia? Jeśli występuje u Ciebie gorączka, duszność, utrata węchu i smaku lub ogólne osłabienie, to koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Prawdopodobnie zostaniesz skierowany na wykonanie testu na COVID-19. Jak on przebiega? Czy musisz się do niego przygotować?

Kto może zlecić test na koronawirusa COVID-19?

Przeprowadzenie darmowego tekstu na COVID-19 może zlecić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który ma podpisaną umowę z NFZ. W praktyce oznacza to, że skierowanie na test wystawia najczęściej lekarz rodzinny. Co więcej, jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem, nie musisz odwiedzać przychodni. W takiej sytuacji zaleca się kontakt telefoniczny z lekarzem. W czasie teleporady lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentem. Jeśli uzna, że objawy mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem, to wystawi skierowanie na test na koronawirusa i powiadomi o tym fakcie Sanepid. W praktyce oznacza to, że od tej chwili pacjent objęty zostanie kwarantanną. Co więcej, możliwe ze kwarantanną zostaną objęci także pozostali domownicy. Nie będzie zatem mógł opuszczać domu ani tym bardziej kontaktować się bezpośrednio z osobami z zewnątrz. Wyjątek stanowi przeprowadzenie testu na Covid-19. Badanie powinno zostać umówione na konkretną godzinę.

Gdzie wykonać test na koronawirusa COVID-19?

Aby sprawdzić, gdzie można wykonać test na koronawirusa, wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Zdrowia. Dostępny jest na niej spis laboratoriów, do których można się zgłosić w celu poddania się badaniu. Obecnie na liście znajduje się kilkadziesiąt placówek. Większość z nich stanowią punkty mobilne. Co istotne, wśród nich dostępne są również punkty pobrań Drive&Go-Thru. Są to punkty przeznaczone do osób zmotoryzowanych, które na badanie udają się własnym autem i nie wysiadają z niego nawet podczas wykonywania testu.

Jak przygotować się do testu na koronawirusa?

Do testu na COVID-19 nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Najczęściej zaleca się jednak, aby minimum na dwie godziny przed badaniem nie spożywać posiłków, nie pić ani nie żuć gumy. Ponadto, nie należy myć zębów, płukać jamy ustnej i nosa czy palić papierosów. Warto wstrzymać się również z aplikacją kropel. Na badanie należy się stawić o umówionej godzinie. Trwa ono zaledwie kilka minut i sprowadza się do pobrania wymazu z nosogardła lub jednocześnie z gardła i błon śluzowych nosa. Badanie jest bezbolesne, choć dla niektórych może być nieco nieprzyjemne.

Kiedy otrzymasz wynik testu na COVID-19?

Po przeprowadzonym badaniu należy udać się do miejsca zamieszkania w celu oczekiwania na wynik testu. W tym czasie trzeba wstrzymać się od bezpośrednich kontaktów. Wynik powinieneś otrzymać w ciągu 24 godzin, choć zdarza się, że może to trwać nieco dłużej. Zostanie on przesłany SMS-em na Twój numer telefonu bądź mailowo - w zależności od podanej formy kontaktu.

Co gdy wynik testu okaże się pozytywny? W takiej sytuacji należy przestrzegać kwarantanny. Osoba zakażona koronawirusem powinnam oczekiwać na kontakt ze strony sanepidu. Pracownik przebywający na kwarantannie ma prawo do zwolnienia lekarskiego. Pracodawca może go również skierować na pracę zdalną, o ile jest taka możliwość.

Czy można wykonać test na koronawirusa bez skierowania?

Nie w każdym przypadku skierowanie na test na COVID-19 będzie konieczne. Istnieje możliwość przeprowadzenia płatnego testu. W takim przypadku pacjent może samodzielnie umówić się na wykonanie testu w jednym z punktów pobrań. Przebieg badania jest taki sam, jedyna różnica, to konieczność uiszczenia opłaty (zazwyczaj w wysokości ok. 450 złotych). Zamówić można również przetłumaczenie wyniku na język angielski.

Co istotne, zlecenie na wykonanie badania można otrzymać również po wypełnieniu formularza na stronie gov.pl/dom. W ankiecie należy udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące aktualnych objawów choroby, a także ewentualnego kontaktu z osobą zarażoną. Jeśli objawy zostaną zakwalifikowane jako podejrzenie zakażenia Covid-19, to pod wskazany numer w formularzu, oddzwoni konsultant z infolinii. Potwierdzi on tożsamość i wystawi zlecenie na wykonanie badania.

Zespół Nationale-Nederlanden 27.04.2021