Test Coopera – co to jest i na czym polega?

Test Coopera to popularna próba wytrzymałościowa, która służy do sprawdzania kondycji sportowców. Podjąć się go może jednak każdy, ponieważ pomaga określić stan kondycyjny i ułatwia zaplanowanie systemu treningowego. Dowiedz się, na czym polega test Coopera i jak się do niego przygotować.

Bieg Coopera został stworzony z myślą o zawodowych sportowcach i miał służyć do oceny ich wytrzymałości. Dziś bardzo popularny jest również test Coopera dla dzieci, który realizuje się na zajęciach z wychowania fizycznego. Do jego wykonania nie są potrzebne żadne wielkie przygotowania ani specjalistyczny sprzęt. Wystarczy strój sportowy i wygodne buty.

Czym jest test Coopera?

Test Coopera (czyt. Kupera) to bieg będący próbą wytrzymałościową. Powstał na potrzeby armii USA w 1968 roku, a opracował go amerykański lekarz Kenneth H. Cooper, od którego nazwiska pochodzi obecna nazwa testu. Na czym polega test Coopera? To 12-minutowy nieprzerwany bieg, którego celem jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej (tzw. pułap tlenowy V02max). Stanowi ona wyznacznik stanu kondycji fizycznej człowieka. Wytrzymałość i kondycję osoby biegnącej określa się na podstawie pokonanego dystansu, przy uwzględnieniu jej płci i wieku. Próba biegowa powinna odbywać się na miękkiej nawierzchni, takiej jak tartan na stadionie lekkoatletycznym. Odległości na trasie muszą być wyraźnie zaznaczone co 100 metrów. Wyniki testu Coopera odczytywane są ze specjalnych tabel podzielonych na różne kategorie wiekowe oraz płcie.

Jak wykonać test Coopera?

Test Coopera można wykonać samodzielnie lub z pomocą drugiej osoby. Wystarczy zaopatrzyć się w stoper, którym odmierzy się 12 minut biegu. Próby wytrzymałościowej najlepiej podjąć się na stadionie lekkoatletycznym, gdzie najłatwiej określić przebyty dystans. Mierząc odległość, warto sugerować się symbolami na bieżni, a nie na przykład pomiarami zrobionymi urządzeniami GPS, gdyż te mogą podać błędny wynik.

Jak przygotować się do testu Coopera?

Test Coopera, jak każda inna intensywna aktywność fizyczna, wymaga odpowiedniego przygotowania. Przed rozpoczęciem go powinno się wykonać rozgrzewkę, np. w postaci ćwiczeń lub krótkiego biegu. Nie można też zapomnieć o dobranym do pogody ubiorze i wygodnych butach sportowych. Przed testem nie należy spożywać ciężkostrawnych potraw, a po przeprowadzeniu go trzeba pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. To próba wytrzymałościowa. Nie można więc podejmować jej np. w trakcie choroby czy kontuzji ani w gorące dni, gdyż wówczas organizm jest mniej wydajny, przez co wynik testu może być niemiarodajny. Ważne jest także, by do testu podejść po przynajmniej jednym dniu odpoczynku od jakichkolwiek ciężkich treningów, ponieważ organizm musi być wypoczęty.

Każdy sportowiec powinien zaopatrzyć się w ubezpieczenie na wypadek uszkodzenia ciała. W razie kontuzji czy złamania pokryje ono koszty związane z leczeniem i rehabilitacją. Rodzice maluchów lubiących sport mogą wykupić rónież specjalne ubezpieczenie dla dziecka, a także skorzystać z dodatkowych pakietów zapewniających opiekę medyczną w przypadku kontuzji lub po wypadku. Posiadanie takiego zabezpieczenia daje poczucie bezpieczeństwa i stanowi wsparcie w trudniejszych chwilach. Dzięki niemu możesz cieszyć się ulubionymi sportami, nie zaprzątając sobie głowy zmartwieniami.

Czy test Coopera to tylko bieganie?

Biegowy test Coopera to najpopularniejsza forma testu wytrzymałościowego. Dr Cooper opracował jednak tego typu próby także dla pływaków, kolarzy oraz pasjonatów marszu. Test w pływaniu polega na nieprzerwanym płynięciu stylem dowolnym (tj. kraulem) przez 12 minut w spokojnej, letniej wodzie, a w kolarstwie na 12-minutowej jeździe rowerem szosowym po gładkiej i płaskiej powierzchni.

Zespół Nationale-Nederlanden 23.08.2021