Kto może wykonać test na przeciwciała koronawirusa?

Zakażenie koronawirusem nie u każdego przebiega tak samo. Część osób odczuwa znaczące pogorszenie się samopoczucia i ma wyraźne objawy, do których zalicza się m.in. utrata węchu i smaku czy wysoka gorączka. Są jednak i tacy, którzy zakażenie koronawirusem przechodzą bezobjawowo. Jeśli masz podejrzenia, że mogłeś chorować, to możesz je zweryfikować, wykonując test na obecność przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2. Jak przebiega wykonanie testu? Kto może go wykonać?

Test na przeciwciała - co różni go od testu na Covid?

Czujesz się coraz gorzej, a objawy są charakterystyczne dla zakażenia koronawirusem? W takiej sytuacji najprawdopodobniej zostaniesz skierowany na test metodą RT-PCR. Co to oznacza? Z dróg oddechowych (najczęściej z nosogardła lub jednocześnie z gardła i błon śluzowych nosa) pobrany zostanie wymaz, a następnie poddany badaniu pod kątem obecności materiału genetycznego wirusa SARS-CoV. Jeśli jednak test chcesz zrobić, ponieważ podejrzewasz, że zakażenie masz już za sobą, to badanie będzie wyglądać nieco inaczej. W takim przypadku wykonuje się bowiem badania serologiczne. Konieczne jest zatem pobranie krwi z żyły łokciowej.

Kiedy można zrobić test na przeciwciała koronawirusa?

Przeciwciała to w praktyce białka, które wydziela układ odpornościowy. Ich rola w obronie organizmu przed antygenami jest bardzo istotna. To właśnie one chronią przed ponownym zachorowaniem. Nie oznacza to jednak, że organizm każdej osoby, która przeszła zakażenie koronawirusem, natychmiast zaczyna produkować przeciwciała. Potrzeba na to nieco więcej czasu. Zazwyczaj przeciwciala produkowaną są po ok. 1-2 tygodni po zakażeniu, choć w niektórych przypadków trwa to nieco dłużej (nawet ok. 3 tygodni). Z tego też względu zaleca się przeprowadzenie testu na przeciwciała koronawirusa min. kilkanaście dni po dostrzeżeniu pierwszych objawów bądź zetknięciu się z osobą chorą.

Jak interpretować wynik testu na przeciwciała koronawirusa?

Wynik testu na przeciwciała koronawirusa może być pozytywny lub negatywny. Co jednak istotne, negatywny wynik nie zawsze oznacza, że przebadana osoba nie przeszła zakażenia koronawirusem. Niekiedy zdarza się bowiem, że organizm nie zdążył wyprodukować przeciwciał. Ponadto, pozytywny wynik nie będzie oznaczał w 100%, że dana osoba przebyła zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Rzadko, ale zdarza się, że wynik dodatni jest reakcją na zakażenie innym patogenem. Z tego te względu zaleca się, aby to lekarz zinterpretował wyniki badań laboratoryjnych.

Kto może wykonać test na przeciwciała koronawirusa?

Test na przeciwciała koronawirusa wykonać może każdy. Badanie to jest odpłatne, niepotrzebne będzie zatem skierowanie od lekarza. W praktyce na wykonanie testu decydują się osoby, które mają podejrzenia, że mogły przejść zakażenie, jednak objawy były na tyle łagodne (bądź niemal niezauważalne), że nie zgłosiły się do lekarza. Wykonanie tego testu zaleca się zazwyczaj osobom, które miały kontakt z osobą chorą i dowiedziały się o tym po pewnym czasie.

Warto wiedzieć, ze do badania nie trzeba się przygotować. Nie ma także konieczności bycia na czczo.

Ile kosztuje test na przeciwciała koronawirusa?

Badanie wykrywające przeciwciała anty-SARS-CoV-2 występuje w kilku rodzajach: IgG,

IgM, IgG+IgM. Przeciwciała ImG produkowane są w pierwszej fazie zakażenia, a z czasem maleją. Jeśli zatem wynik testu jest pozytywny, to świadczy to o wczesnym etapie zakażenia COVID-19. Przeciwciała igG są z kolegi wytwarzane w późniejszej fazie. Ich obecność świadczy o tym, że do zakażenia doszło wcześniej niż kilka tygodni temu.  A co jeśli test wykrył zarówno przeciwciała igM jak również IgG? Oznacza to, że zakażenie miało miejsca w ostatnich tygodniach.

Ile kosztuje test na przeciwciała koronawirusa? Standardowa cena testu wykrywającego przeciwciała IgG wynosi ok. 120 złotych. Test wykrywający przeciwciała IgG+IgM to z kolei 220 zł. Wynik testu otrzymuje się zazwyczaj w ciągu 24 godzin, niekiedy czas ten może się nieco wydłużyć (zazwyczaj nie dłużej niż 3 dni).

Czy warto wykonać test na przeciwciała koronawirusa? Test tego rodzaju pozwala zidentyfikować ozdrowieńców. Jest to istotne, ponieważ takie osoby mogą zostać dawcami osocza. W ten sposób wesprą leczenie chorych na COVID-19.

Zespół Nationale-Nederlanden 27.04.2021