Wynajem mieszkania – jakie ubezpieczenie warto kupić?

Wprowadzając się do mieszkania, bierzemy za nie odpowiedzialność. Warto się ubezpieczyć. Co powinno zawierać ubezpieczenie?

Rynek mieszkaniowy nieustannie się zmienia. Rosnące ceny nieruchomości, duże zapotrzebowanie i relatywnie mała ilość mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na wynajęcie mieszkania, a nie jego kupno. To często wybierany sposób na pierwsze kroki w mieście, do którego się przenieśliśmy. Wprowadzając się do cudzego mieszkania, bierzemy pełną odpowiedzialność za nie. Dlatego właśnie warto pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu. Co powinno zawierać? Na co zwrócić uwagę?

Rynek najmu w Polsce

Wiele czynników ma wpływ na wciąż zmieniający się rynek najmu w naszym kraju. Pandemia, inflacja, podwyżki stóp procentowych i wiele innych okoliczności sprawiło, że w krótkim czasie ilość mieszkań na wynajem się drastycznie zmniejszyła, a ceny znacząco poszły w górę. Przykładowo średnia cena wynajmu mieszkania w Warszawie wynosi 4 004 zł, we Wrocławiu 2 503 zł, w Gdańsku 2 512 zł, a w Krakowie 2 322 zł1.  W porównaniu do 2021 roku ceny wzrosły od kilku, do nawet kilkudziesięciu procent.

Część mieszkań oferowana jest bezpośrednio przez właścicieli, inne wynajmowane są za pośrednictwem agencji nieruchomości działających w imieniu właściciela. Każda nowo pojawiająca się oferta spotyka się każdorazowo z dużym zainteresowaniem, dlatego też często o tym, czy uda się nam wynająć dane mieszkanie, decyduje wiele czynników: wrażenie, jakie wywrzemy na wynajmującym lub pośredniku, prędkość zareagowania na ofertę, możliwości finansowe.

Wielu wynajmujących bardzo dokładnie określa nasze obowiązki i prawa w umowie najmu. Jeśli właściciel nie chce, by w mieszkaniu przebywał pies lub kot ze względu na przykład na drewniany parkiet lub drogie meble, taki zapis powinniśmy znaleźć w umowie. Coraz częściej też właściciel wskazuje, że po naszej stronie leży ubezpieczenie mieszkania – określa też jego minimalny zakres. 

Ubezpieczenie najemcy od Nationale-Nederlanden

Jeśli już znaleźliśmy idealny lokal, który udało nam się wynająć, wprowadzamy się do mieszkania będącego czyjąś własnością. Bierzemy za nie pełną odpowiedzialność, w każdej sytuacji, zawinionej przez nas samych lub zdarzeń, które są od nas niezależne. Często mieszkanie było już wcześniej zajęte przez innych najemców, którzy eksploatowali sprzęt AGD czy RTV, który został w lokalu. Nie mamy pewności, w jaki sposób był on używany. Z tych i wielu innych przyczyn warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie, które ochroni nas przed finansowymi skutkami przykrych zdarzeń.

Co zawiera lub może zawierać ubezpieczenie najemcy Nationale-Nederlanden?

1. Ubezpieczenie Mienia

Na początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie: jak definiowane jest mienie? Otóż składają się na nie trzy obszary, czyli:

Nieruchomość

Do nieruchomości zaliczamy mieszkanie oraz elementy, z którego jest ono skonstruowane. W skład nieruchomości wchodzą elementy konstrukcyjne takie jak fundamenty, dach czy ściany, a oprócz tego drzwi, okna, balkony, tarasy, loggie, schody, windy, antresole oraz wszelkie instalacje (między innymi wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektryczna).

Elementy stałe

Elementy stałe to wszystkie elementy, które stanowią część mieszkania (wewnątrz lub na zewnątrz), której nie da się przesunąć, usunąć bez użycia narzędzi, na przykład meble oraz sprzęt AGD w zabudowie np. szafy wnękowe, zabudowana lodówka, pralka czy zmywarka, powłoki malarskie, tapety, okładziny podłóg (np. parkiet, panele), szyby, płyty grzewcze, zabudowa balkonu.

Ruchomości

Ruchomości w definicji ubezpieczenia najemcy to inaczej wyposażenie mieszkania (przedmioty znajdujące się w jego wnętrzu lub na zewnątrz, na przykład na balkonie lub tarasie). Mogą to być m.in. meble, sprzęt elektroniczny, niezabudowany sprzęt AGD, ubrania, gotówka, rzeczy znajdujące się w garażu, na strychu lub w piwnicy, rzeczy na balkonie (rośliny, trampoliny, meble ogrodowe). Dodatkowo w ruchomości wliczają się wypożyczone rzeczy, sprzęt służbowy, a nawet rzeczy naszych gości.

Mienie możemy ubezpieczyć zarówno od zdarzeń losowych (pożar, zalanie, osunięcia ziemi i inne zdarzenia wyszczególnione w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) jak i od włamania i kradzieży.
Jeśli właściciel sam ubezpieczył swoją nieruchomość i ruchomości, to warto ubezpieczyć swoje ruchomości, które wnosimy do mieszkania (drobne meble, rzeczy osobiste, ubrania) od zdarzeń losowych i kradzieży. Najważniejsze jednak w tym przypadku jest zadbanie aby nasza polisa zawierała opcję ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.

2. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Czym jest odpowiedzialność cywilna? W dużym uproszczeniu to obowiązek ponoszenia przez nas prawnych konsekwencji swojego zachowania lub bliskich nam osób, za które jesteśmy odpowiedzialni. Może to być na przykład sytuacja, w której z naszej winy zalejemy wynajmowane mieszkanie i przy okazji mieszkanie sąsiada lub nasze dziecko wjedzie rowerem w samochód sąsiada, rysując karoserię. To jednak nie wszystko. OC w życiu prywatnym obejmuje również szkody wyrządzone przez dzieci, które znajdują się nawet chwilowo pod naszą opieką, posiadanie roweru, hulajnogi, wózka inwalidzkiego lub sprzętu rehabilitacyjnego, szkody wyrządzone przez zwierzęta domowe, którymi się opiekujemy, rekreacyjne uprawianie sportu. To jednak nie wszystko. Nawet jeśli wyjedziemy na wyjazd służbowy lub wakacje, ubezpieczeniem będą objęte lokale, pokoje, w których się zatrzymamy.

Wszystkie korzyści i obszary, które obejmuje ubezpieczenie OC w życiu prywatnym wymienione są w OWU ubezpieczenia najemcy. Warto pamiętać, że zdarzają się przykre i kosztowne skutki zdarzeń, w których specjalista nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić, że nie wystąpiły one z naszej winy. Jeśli posiadamy ubezpieczenie OC, możemy być spokojni, ponieważ ubezpieczyciel pokryje koszty szkód w takim przypadku. Bez ubezpieczenia OC to my bylibyśmy odpowiedzialni za ich naprawienie.

3. Pomoc Assistance

To niezwykle przydatna opcja rozszerzająca ubezpieczenie. Składają się na nią dwa pakiety:

Asystent Domu 24h

Kiedy w wynajmowanym mieszkaniu wystąpi szkoda, np. zalanie na skutek usterka kaloryfera, wówczas Nationale-Nederlanden zorganizuje i pokryje koszty między innymi dojazdu i pracy specjalisty (hydraulika, ślusarza, murarza, szklarza, elektryka, technika urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych), który nie tylko zlokalizuje źródło usterki, ale może wykonać przegląd techniczny. Oprócz tego Asystent Domu 24h zabezpieczy ocalałe mienie, zapewni dozór mienia przez profesjonalną firmę ochroniarską, przewiezie je z ubezpieczonego mieszkania do wskazanego przez nas miejsca, zaoferuje możliwość przechowania naszego mienia w przechowalni. W razie wystąpienia takiej potrzeby przetransportuje nas do mieszkania, w którym wystąpiła szkoda nawet wtedy, gdy jesteśmy na wakacjach lub w podróży służbowej na terenie Polski.

Jeśli okaże się, że związane ze zdarzeniem szkody sprawią, że do chwili usunięcia ich skutków powinniśmy przebywać poza mieszkaniem, zostaniemy przetransportowani wraz z bliskimi do hotelu lub mieszkania zastępczego.

Pomoc Sąsiedzka

Kiedy dojdzie do wystąpienia szkody OC, często nie tylko może ucierpieć mieszkanie, które wynajmujemy, ale również mieszkanie sąsiada. Pomoc Sąsiedzka polega na zorganizowaniu przez Nationale-     Nederlandem sprzątania po szkodzie u naszego sąsiada przez profesjonalną firmę, sprzątania po remoncie, a nawet zakup drobnego upominku w ramach przeprosin.

4. Rzeczy poza mieszkaniem

Ubezpieczenie rzeczy poza mieszkaniem jest dodatkowym pakietem, w którym nasze rzeczy objęte są ochroną na terenie całej Polski, czyli nie tylko wtedy, gdy znajdują się na terenie naszego mieszkania. Możemy nim objąć między innymi portfele, dokumenty tożsamości, torby i torebki, biżuterię, zegarki, okulary, ubrania, smartfony, aparaty fotograficzne, środki płatnicze, instrumenty muzyczne, wózki dziecięce, rowery, hulajnogi, a nawet sprzęt służbowy. Wszystkie rzeczy, które możemy ubezpieczyć są wyszczególnione w OWU.

Jak działa takie ubezpieczenie? Jeśli padniemy ofiarami rabunku lub kradzieży z włamaniem. Jeśli więc ktoś ukradnie nam naszą prywatną rzecz podczas naszej podróży, spaceru na mieście, wyjścia ze znajomymi, otrzymamy odszkodowanie. Oczywiście po naszej stronie spoczywa odpowiedzialność za odpowiednie zabezpieczenie rzeczy, czyli wymienione przez Nationale-Nederlanden sposoby zabezpieczenia mieszkania, przypięcia rowerowe, a nawet nasze postępowanie na przykład w przypadku pozostawiania rzeczy w samochodzie.

 
 

Ubezpiecz mieszkanie na wynajem

Najemcy mogą przysporzyć kłopotów, np. w trakcie imprezy nieumyślnie spowodować pożar. Dlatego wypłacimy pieniądze za spowodowane przez nich szkody. Sprawdź nasze ubezpieczenie domu i mieszkania, jeżeli planujesz jego wynajęcie.

Dowiedz się więcej

Ubezpieczenie najemcy online – to bardzo proste!

Bez wychodzenia z domu, o dowolnej porze możemy zakupić ubezpieczenie najemcy przez internet! To bardzo prosta, czytelna i intuicyjna procedura.

  1. Przechodzimy do wniosku i wybieramy, czy chcemy ubezpieczyć wynajmowany dom czy mieszkanie. Następnie za pomocą suwaków określamy kwotę ubezpieczenia elementów stałych i ruchomości. Mamy do wyboru możliwość ubezpieczenia od kradzieży, ale również wybieramy kwotę ubezpieczenia elementów stałych oraz ruchomości. Na bieżąco obserwujemy, w jaki sposób, zależnie od naszych wyborów, zmienia się koszt rocznej stawki.
  2. Następnie wypełniamy dane mieszkania, które chcemy ubezpieczyć - adres, rok budowy (nie musimy znać konkretnego - mamy trzy przedziały do wyboru), piętro (parter, pośrednie lub najwyższe), ilość szkód w przeciągu ostatnich 3 lat. W tym samym kroku możemy dodać ubezpieczenie OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie rzeczy poza domem. Na każdym etapie widzimy roczny koszt ubezpieczenia z wyszczególnionymi składowymi polisy.
  3. Trzeci krok to wypełnienie naszych danych oraz danych innych osób, które mogą zostać objęte polisą. Zostaje tylko kilka oświadczeń, zgód i… gotowe!

1 Na podstawie danych udostępnionych przez OtoDom, opracowanych przez Bankier.pl

Dlaczego warto pomyśleć o ubezpieczeniu, będąc najemcą? - infografika


Materiał przedstawia wybrane informacje o Ubezpieczeniu najemcy. Szczegółowe informacje na temat zakresu ubezpieczenia, wykluczeń i warunków realizacji świadczeń znajdują się w Ogólnych warunkach ubezpieczenia na stronie nn.pl

Zespół Nationale-Nederlanden 29.08.2022