Stłuczenie nadgarstka – objawy, leczenie

Ból w okolicy nadgarstka po upadku na ręce może oznaczać kontuzję. Jak rozpoznać, że to tylko stłuczenie, a nie złamanie czy zwichnięcie? Jak sobie pomóc i uśmierzyć ból? Sprawdź!

Kontuzje nadgarstków dotyczą nie tylko osób aktywnie uprawiających sport. Bolesnym urazem może skończyć się nawet spacer czy zakupy. Dlaczego właśnie nadgarstki są narażone na kontuzje? To naturalny mechanizm obronny organizmu, że, upadając, podpieramy się dłońmi. Ma to zapobiec urazowi głowy.

Niegroźny upadek nie wymaga wzywania pogotowia. Stłuczenie to uszkodzenie tkanek miękkich ciała, stawów i okostnej. W wyniku zderzenia z twardym podłożem uszkodzone są drobne naczynia krwionośne, dlatego w miejscu stłuczenia powstają siniaki.

 

Stłuczenie nadgarstka – pierwsza pomoc

Jeśli bezpośrednio po upadku czujesz ból w nadgarstku, to szybko zrób opatrunek. Stłuczony nadgarstek musisz odciążyć i unieruchomić – jeśli jesteś poza domem, zrób temblak z szalika lub chustki. Aby zmniejszyć obrzęk i nie dopuścić do powstania ciemnych krwiaków, powinieneś też schłodzić miejsce urazu. Nie przykładaj lodu bezpośrednio do skóry, bo oprócz stłuczenia nabawisz się odmrożeń. Najlepszy będzie specjalny kompres. W aptekach dostępne są woreczki z żelem, które po schłodzeniu w zamrażarce przykłada się do rany. Zimny okład przykładaj na około 15 minut co dwie godziny. Stłuczone miejsce możesz posmarować dostępnym bez recepty żelem przeciwbólowym lub żelem zawierającym wyciąg z arniki. Wówczas siniaki będą mniejsze i szybciej zbledną.

 
 

Ubezpiecz dziecko online

Sprawdź indywidualne ubezpieczenie szkolne dla swojego dziecka. Już od 59 zł rocznie. Cztery pakiety do wyboru. 
 

Sprawdź

Kiedy konieczna jest konsultacja lekarska?

Ból nie przechodzi, a wręcz się nasila? Nie możesz ruszać ręką, a domowe metody nie przynoszą ulgi? Nie zwlekaj i udaj się na badanie do chirurga-urazowca. Może się okazać, że to, co uważałeś za niegroźne stłuczenie, w rzeczywistości jest znacznie poważniejszym urazem. Jeśli zbagatelizujesz objawy i odwleczesz badanie, późniejsze leczenie może być skomplikowane. Również dochodzenie do pełnej sprawności może potrwać dłużej.

Zdajemy sobie sprawę, że oczekiwanie na SOR-ze przez wiele godzin nie należy do przyjemności. Ubezpieczenie NNW z Pakietem Ortopeda znacznie ułatwi sprawę. Kontakt z naszym konsultantem medycznym wystarczy, abyśmy zorganizowali dla Ciebie wizytę u specjalisty wraz z badaniem RTG. Sam wybierasz formę realizacji świadczenia – możesz skorzystać z wypłaty pieniędzy lub zrealizować świadczenie bezgotówkowo za pośrednictwem naszego Centrum Świadczeń Medycznych. Również w sytuacji, gdy dojdzie do powikłań po złamaniu czy zwichnięciu nadgarstka, możesz liczyć na nasze wsparcie podczas rehabilitacji.

 

Jak wygląda leczenie urazów nadgarstka?

Nadgarstek ma bardzo skomplikowaną budowę, dzięki czemu możesz wykonywać ręką ruchy w różnych kierunkach. Dlatego najlepsze efekty leczenia urazów nadgarstka osiągniesz, gdy jest on czasowo unieruchomiony. Musisz wiedzieć, że nawet jeśli na pierwszym zdjęciu RTG nie widać złamań, nie oznacza to, że nie powstały uszkodzenia więzadeł. Świadczyć o tym będą silne bóle. Wówczas zaleca się unieruchomienie stawu na 3-4 tygodnie. Lekarz założy Ci ortezę lub gips. Ważne jest, aby ręka została ułożona i unieruchomiona w wygodnej dla Ciebie pozycji, a palce mogły swobodnie pracować. Dzięki temu będziesz mógł samodzielnie wykonywać codzienne, proste czynności.

W takiej sytuacji musisz pamiętać, aby oszczędzać unieruchomiony staw, ale nie całą rękę. Zdrowe stawy muszą pracować. Nie zalecamy więc układania ręki w temblaku przez cały okres noszenia gipsu. Tak często, jak tylko możesz, prostuj i podnoś rękę. Wykonuj samodzielnie proste czynności, oczywiście bez zbędnego wysiłku. Pomoże Ci to szybciej wrócić do pełnej sprawności i zmniejszy ryzyko powikłań po urazie.

Stłuczenie nadgarstka to częsty uraz – upadki zdarzają się nawet spacerowiczom na prostej drodze. Kiedy stłuczenie nadgarstka przytrafi się Tobie, nie bagatelizuj objawów – przebadaj się i odzyskaj sprawność, a my zajmiemy się resztą.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020