Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o PPK

Jeśli należysz do osób, którym skrót PPK mówi niewiele albo prawie nic, to jesteś we właściwym miejscu. Postaramy się przybliżyć Ci najważniejsze informacje na temat tego programu.

Materiał marketingowy 

PPK - co to w ogóle jest?

PPK to Pracownicze Plany Kapitałowe. To program długoterminowego oszczędzania. Przy wsparciu pracodawcy i państwa możesz gromadzić dodatkowe pieniądze.

Jeśli uczestniczysz w PPK, pracodawca co miesiąc przekazuje na Twoje indywidualne konto: 
•    2% Twojej pensji brutto (pracodawca pobiera je z Twojej pensji netto). Jeśli zarabiasz mniej niż 120% wynagrodzenia minimalnego, możesz obniżyć tę wpłatę do 0,5%. Możesz również zadeklarować wpłatę dodatkową w wysokości do 2% wynagrodzenia brutto. 
•    1,5% Twojej pensji brutto, które pracodawca dokłada co miesiąc z własnych środków. Pracodawca może powiększyć tę wpłatę o dodatkowe 2,5%.
•    Od państwa otrzymasz jednorazowo 250 zł wpłaty powitalnej i raz w roku 240 zł dopłaty rocznej. 

Wpłatę powitalną otrzymasz, jeśli jesteś członkiem PPK przez co najmniej trzy miesiące oraz na Twój rachunek wpłynęły co najmniej trzy wpłaty podstawowe finansowane z Twojej pensji.
Dopłatę roczną otrzymasz, jeśli na wszystkich swoich rachunkach PPK w danym roku kalendarzowym zgromadziłeś łącznie kwotę, która jest równa wpłatom podstawowym naliczonym od 6-krotności pensji minimalnej obowiązującej w tym roku. Dopłatę roczną otrzymasz za poprzedni rok kalendarzowy

Czym to się różni od dotychczasowych możliwości oszczędzania na emeryturę?

PPK może znacząco poprawić komfort Twojego życia na emeryturze. PPK jest uzupełnieniem systemu emerytalnego i kolejnym krokiem, który ma służyć temu, aby zwiększyć Twoje środki emerytalne. W czasie pracy zawodowej co miesiąc wpłacasz relatywnie niewielkie kwoty na swój rachunek PPK. Z jednej strony to małe obciążenie dla Twojego budżetu domowego, z drugiej zaś regularne oszczędzanie pomaga uzbierać całkiem pokaźną kwotę oszczędności.   

Ustawa o PPK gwarantuje,  że środki na Twoim koncie stanowią Twoją prywatną własność. Co to w praktyce oznacza dla Ciebie?
•    Kapitał możesz wypłacać w każdym momencie, choć najbardziej opłaca się poczekać do ukończenia 60. roku życia. Więcej o wypłatach 
•    W przypadku Twojej śmierci kapitał w PPK podlega dziedziczeniu.  Więcej o dziedziczeniu w PPK 

Czy PPK na pewno mnie obejmie?

Jeśli pracodawca prowadzi u siebie PPK i odprowadza za Ciebie składki emerytalno-rentowe, to możesz przystąpić do PPK.

Jeśli jesteś w wieku:

  • 18-54 lat, pracodawca zapisze Cię automatycznie do PPK;
  • 55-69 lat, pracodawca zapisze Cię do PPK na Twój wniosek.

Czy muszę przystąpić do PPK?

PPK to program dobrowolny. W każdym momencie możesz zrezygnować z oszczędzania, jak i do niego powrócić.

Co się stanie jeśli zrezygnuje z PPK?

Jeśli złożysz rezygnację przed przystąpieniem do PPK Twój pracodawca nie zapisze Cię do programu. W przypadku, kiedy uczestniczysz w PPK i złożysz rezygnację, Twój pracodawca nie będzie już odprowadzał wpłat na Twoje PPK. Środki na Twoim koncie pozostaną na nim i będą dalej inwestowane. Rezygnacja z PPK nie oznacza ich automatycznej wypłaty ani zamknięcia Twojego rachunku w PPK. W każdym momencie możesz zmienić decyzję i wznowić odprowadzanie wpłat.

Ile mnie to będzie kosztowało?

2% Twojej pensji brutto (pracodawca pobiera je z Twojej pensji netto). Jeśli zarabiasz mniej niż 120% wynagrodzenia minimalnego, możesz obniżyć tę wpłatę do 0,5%. Możesz również zadeklarować wpłatę dodatkową w wysokości do 2% wynagrodzenia brutto. 

Ile wyniesie wpłata pracodawcy?

1,5% Twojej pensji brutto, które pracodawca dokłada co miesiąc z własnych środków. Pracodawca może powiększyć tę wpłatę o dodatkowe 2,5%.To pracodawca decyduje, czy będzie odprowadzał dodatkowe składki na PPK.

Czy mogę wypłacić pieniądze z PPK?

Tak, oszczędności zgromadzone w ramach PPK możesz wycofać w dowolnym momencie. Sprawdź na jakich zasadach możesz wypłacić środki.
 

Zespół Nationale-Nederlanden 25.04.2025