Jak wyjąć kleszcza? Skuteczne sposoby

Dowiedz się, jak szybko i skutecznie wyjąć kleszcza. Dzięki temu będziesz mógł uniknąć poważnych chorób, które przenoszą te owady.

Jeśli ukąsił Cię kleszcz, nie czekaj z usunięciem go z Twojego ciała. Musisz działać szybko! Jeśli pozbędziesz się go w krótkim czasie, znacząco zmniejszysz szanse na pojawienie się poważnych problemów zdrowotnych. Ukąszenie tego pajęczaka może doprowadzić nawet do boreliozy czy odkleszczowego zapalenia mózgu. Dlatego tak ważne jest, abyś wiedział, jak prawidłowo wyciągnąć kleszcza.

Jak nie powinieneś wyciągać kleszcza?

Zanim podpowiemy Ci, jak wyjąć kleszcza, dowiedz się, czego nie powinieneś robić. Nieumiejętne usuwanie kleszcza może okazać się niebezpieczne i przynieść więcej szkody niż pożytku. Zapamiętaj, aby kleszcza:

 • nie wyciskać,
 • nie rozgniatać,
 • nie przypalać,
 • nie wykręcać,
 • nie smarować alkoholem, benzyną czy tłustymi substancjami,
 • nie wyciągać igłą lub obcinaczem do paznokci.

Jest bardzo prawdopodobne, że, stosując któryś z powyższych sposobów, wówczas zabijesz niechcianego pasożyta, a ten, zanim odpadnie, wstrzyknie do Twojego krwiobiegu niechciane, szkodliwe substancje.

Skuteczne sposoby na wyciągnięcie kleszcza

Jak bezpiecznie i prawidłowo wyciągnąć kleszcza? Najlepiej przestrzegać kilku przydatnych wskazówek:

 1. Do wyjęcia kleszcza użyj spiczastej pęsety i złap nią pajęczaka jak najbliżej swojego ciała. Kiedy prawidłowo go uchwycisz, pociągnij zdecydowanym ruchem ku górze.
 2. Połóż kleszcza na białej powierzchni i przyjrzyj się, czy udało się go wyciągnąć w całości, czy też tylko częściowo. Jeśli w całości – dokładnie umyj pęsetę, ręce i zdezynfekuj ukąszone miejsce alkoholem lub wodą utlenioną. Obserwuj je potem przez kilka najbliższych tygodni. Jeśli pojawił się obrzęk, rumień, nudności lub wysoka temperatura, wówczas udaj się do lekarza.
 3. Co, jeśli nie udało się wyjąć pajęczaka w całości? Jak wyciągnąć głowę kleszcza? Spróbuj usunąć ją również za pomocą pęsety. Jeśli jednak, pomimo kilku prób, nie uda się wyjąć głowy, wówczas musisz wybrać się do lekarza. Pamiętaj, że nawet mały fragment kleszcza w ciele może spowodować zakażenie.
 4. Po wyjęciu kleszcza bezpiecznie będzie, jeśli go mocno czymś zmiażdżyć lub spalisz.
 5. Upewnij się, że zostałeś ukąszony tylko przez jednego kleszcza. Jeszcze raz dokładnie obejrzyj całe swoje ciało, szczególnie okolice pachwin, brzuch, klatkę piersiową, miejsca pod kolanami i szyję.

Jak wyciągnąć kleszcza dziecku?

Na ugryzienia narażone są także nasze dzieci, które często biegają po parku czy przydomowym ogródku, gdzie mogą pojawić się kleszcze. Jeśli wybierasz się z dzieckiem na spacer do lasu, wcześniej odpowiednio je ubierz, zakładając mu także nakrycie głowy oraz pełne buty. A co, jeśli mimo to znajdziesz wbitego w ciało malucha pajęczaka? Jak powinieneś wyciągnąć kleszcza dziecku? Wówczas również użyj małej pęsety lub specjalnego urządzenia do wyciągania kleszczy, dostępnego w każdej aptece. Działaj szybko i skutecznie, aby nie doszło do niebezpiecznych powikłań. Kiedy zauważysz, że kleszcz wbił się zbyt głęboko, wówczas lepiej szybko zgłoś się do lekarza.

Jak możesz chronić siebie i bliskich przed kleszczami?

Możesz postarać się chronić siebie i swoich bliskich jak najbardziej, ograniczając przebywanie w miejscach narażonych na pojawienie się kleszczy. Jednak czasem jest to niemożliwe. Te małe pajęczaki mogą pojawić się niemal wszędzie – w parku, na działce, w domowym ogródku czy na trawniku. Dlatego na wszelki wypadek powinieneś poszukać dodatkowych rozwiązań chroniących Ciebie i Twoje dzieci przed przykrymi skutkami ugryzienia przez kleszcza (np. zapaleniem mózgu). Z pewnością użyteczne będzie odpowiednie ubranie czy preparat przeciwkleszczowy. W razie kłopotów ze zdrowiem przyda Ci się również ubezpieczenie na życie z umowami dodatkowymi, takimi jak: ubezpieczenie na wypadek poważnych chorób oraz ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu. Dostaniesz wtedy pieniądze, które będziesz mógł wykorzystać na szybszy powrót do zdrowia, np. poprzez zapewnienie sobie odpowiedniej opieki medycznej.

Zespół Nationale-Nederlanden 19.05.2020