Jak samemu wyjąć kleszcza? Poradnik krok po kroku

Jeśli ukąsił cię kleszcz, nie zwlekaj z jego usunięciem. Musisz działać szybko! Jeśli pozbędziesz się go w krótkim czasie, znacznie zmniejszysz ryzyko pojawienia się poważnych problemów zdrowotnych. Ukąszenie tego pajęczaka może doprowadzić nawet do boreliozy lub odkleszczowego zapalenia mózgu. Dlatego tak ważna jest wiedza, jak prawidłowo wyjąć kleszcza.

Materiał marketingowy

Jak nie wyciągać kleszcza?

Zanim podpowiemy, jak wyjąć kleszcza, warto przypomnieć, czego nie powinieneś robić w takiej sytuacji. Nieumiejętne usuwanie kleszcza może okazać się niebezpieczne i przynieść więcej szkody niż pożytku.

Zapamiętaj, aby kleszcza:

  • nie wyciskać;
  • nie rozgniatać;
  • nie przypalać;
  • nie wykręcać;
  • nie smarować alkoholem, benzyną lub tłustymi substancjami;
  • nie wyciągać igłą lub obcinaczem do paznokci.

Dlaczego to takie ważne? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że stosując któryś z powyższych sposobów, zabijesz niechcianego pasożyta, a ten, zanim odpadnie, przekaże do twojego krwiobiegu groźne dla zdrowia szkodliwe substancje.

Jak wyjąć kleszcza u człowieka?

Jak bezpiecznie wyjąć kleszcza? Najlepiej przestrzegając kilku przydatnych wskazówek.

  1. Do wyjęcia kleszcza użyj spiczastej pęsety i złap nią pajęczaka jak najbliżej swojego ciała. Kiedy go prawidłowo uchwycisz, pociągnij zdecydowanym ruchem ku górze.
  2. Połóż kleszcza na białej powierzchni i sprawdź, czy udało się go wyciągnąć w całości, czy też tylko częściowo. Jeśli w całości – dokładnie umyj pęsetę i ręce, a następnie zdezynfekuj ukąszone miejsce alkoholem lub wodą utlenioną.
  3. Obserwuj to miejsce przez kilka najbliższych tygodni. Jeśli pojawi się obrzęk, rumień, nudności lub wysoka temperatura, udaj się do lekarza.

Co robić, jeśli nie udało się wyjąć pajęczaka w całości? Jak wyjąć głowę kleszcza? Spróbuj usunąć ją za pomocą pęsety. Jeśli mimo prób nie uda ci się wyjąć wszystkich fragmentów, udaj się do lekarza. Pamiętaj, że nawet mały fragment kleszcza w ciele może spowodować zakażenie.

Po wyjęciu kleszcza upewnij się, że pajęczak jest martwy. Możesz go zmiażdżyć lub spalić.

Sprawdź, czy zostałeś ukąszony tylko przez jednego kleszcza. Jeszcze raz dokładnie obejrzyj całe swoje ciało – szczególnie okolice pachwin, brzuch, klatkę piersiową, miejsca pod kolanami i szyję.

Jak wyjąć kleszcza dziecku?

Na ugryzienia narażone są także dzieci, które często biegają po parkach czy przydomowych ogródkach, w których mogą pojawić się kleszcze. Jeśli wybierasz się z maluchem na spacer do lasu, wcześniej odpowiednio go ubierz – powinien mieć nakrycie głowy i pełne buty.

Co zrobić, jeśli mimo to po powrocie do domu znajdziesz wbitego w ciało pociechy pajęczaka? Jak wyjąć kleszcza u dziecka? Również w tym przypadku użyj małej pęsety lub specjalnego urządzenia do wyciągania kleszczy, dostępnego w każdej aptece. Działaj szybko i skutecznie, aby nie doszło do niebezpiecznych powikłań. Jeśli zauważysz, że kleszcz wbił się zbyt głęboko, lepiej szybko zgłoś się do lekarza.

Jak możesz chronić siebie i bliskich przed kleszczami?

Możesz spróbować chronić siebie i swoich bliskich, ograniczając przebywanie w miejscach narażonych na pojawienie się kleszczy. Pamiętaj jednak, że nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka. Te małe pajęczaki mogą pojawić się niemal wszędzie – w parku, na działce, w domowym ogródku czy na trawniku. Z tego powodu na wszelki wypadek poszukaj innych rozwiązań, które lepiej ochronią ciebie i twoje dziecko przed przykrymi skutkami ugryzienia przez kleszcza (np. zapaleniem mózgu).

Z pewnością użyteczne będzie odpowiednie ubranie czy preparat przeciwkleszczowy. Takie specyfiki kupisz w każdej aptece. Większość produktów jest dostępna w wygodnej formie sprayu i zawiera DEET, czyli N,N-Dietylo-m-toluamid. Związek ten odstrasza kleszcze i inne owady dzięki swojemu charakterystycznemu zapachowi. Jest wodoodporny, więc nie musisz martwić się, że jego działanie zostanie zneutralizowane przez deszcz czy pot. Jeśli chcesz jak najlepiej chronić swoje pociechy przed kleszczami, upewnij się, że preparat jest odpowiedni dla dzieci.

W razie kłopotów ze zdrowiem przyda ci się również ubezpieczenie na życie z umowami dodatkowymi, takimi jak m.in. ubezpieczenie na wypadek poważnych chorób czy ubezpieczenie na wypadek leczenia szpitalnego. Jeśli dojdzie do zdarzenia ubezpieczeniowego, otrzymasz środki, które będziesz mógł wykorzystać w celu szybszego powrotu do zdrowia – np. poprzez zapewnienie sobie odpowiedniej opieki medycznej lub praktyczną pomoc.

Przed zawarciem umowy ubezpieczenia zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU).

Zespół Nationale-Nederlanden 18.04.2024