Nordic walking – jaka jest prawidłowa technika?

Chcesz zacząć ćwiczyć nordic walking? Dowiedz się, jaka jest prawidłowa technika oraz jak wybrać odpowiednie dla siebie kijki.

Nordic walking stało się bardzo popularną formą rekreacji, która, wbrew pozorom, wymaga odpowiedniej techniki oraz właściwie dobranych kijków. Sprawdź, jak prawidłowo chodzić z kijkami, żeby odciążyć kręgosłup i poprawić kondycję.

Nordic walking jest rozbudowaną formą chodzenia, podczas którego (do odpychania się) używane są również ręce. W odróżnieniu od zwykłego spaceru, nordic walking wzmacnia mięśnie górnej części ciała oraz zmniejsza obciążenie kolan i kręgosłupa. Ta fenomenalna forma rekreacji przynosi natychmiastowe korzyści dla zdrowia, a przy tym nie wymaga wielkich nakładów finansowych, ponieważ podstawowe modele kijków możesz kupić nawet za mniej niż 100 złotych.

 

Nordic walking – dlaczego warto?

Decydując się na nordic walking, masz szansę poprawić pracę układu sercowo-naczyniowego, obniżyć ciśnienie krwi, a także poziom cholesterolu we krwi. Musisz jednak pamiętać o prawidłowym maszerowaniu – tylko wtedy mięśnie ramion i barków odpowiednio pracują. Podczas zwykłego chodu zaangażowanych jest 35% mięśni, zaś kiedy uprawiasz nordic walking, angażujesz aż 90% wszystkich mięśni od pasa w dół. Bardzo istotne jest także właściwe posługiwanie się kijkami, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie obciążenia stawów biodrowych, kolanowych oraz stóp.

Jeśli jesteś zestresowany, zmęczony pracą siedzącą przy komputerze lub chcesz schudnąć, nordic walking jest dla Ciebie świetną opcją.

 

Jakie powinny być kijki do nordic walking?

Do uprawiania nordic walking nadają się wyłącznie kijki do tego celu przeznaczone. Używanie innych rodzajów, na przykład kijków trekkingowych, nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ ich konstrukcja jest zupełnie inna. Kijki do nordic walking produkowane są najczęściej z włókna węglowego, które jest bardzo wytrzymałe i lekkie. Z łatwością znajdziesz również modele z aluminium i włókna szklanego.

Kijki na górze wyposażone są w specjalne rękawiczki zapewniające dobry chwyt i przytrzymanie. Dzięki nim na kij przenoszony jest ruch ramion, dlatego niezwykle ważne jest dobranie ich właściwego rozmiaru. Muszą być wygodne, ale też łatwe w czyszczeniu, więc najlepiej wybierz modele kijków z odłączanymi rękawiczkami.

Wysokość kijków możesz regulować. Optymalna długość powinna wynosić 65% Twojego wzrostu, ale jeśli dopiero zaczynasz przygodę z nordic walking, to powinieneś je nieco obniżyć.

 

Prawidłowa technika nordic walking

Nauka prawidłowej techniki nordic walking zaczyna się po prostu od chodzenia – bez kijów, ale w określony sposób.

Powinieneś stawiać długie kroki od pięty, mając przy tym wyprostowane plecy. Najlepiej jest patrzeć w dal, rozluźnić ramiona i wyprostować się. Kolejnym etapem jest włączenie kijków, które początkowo powinieneś tylko za sobą ciągnąć.

Pamiętając o wyprostowanej sylwetce, zacznij delikatnie wymachiwać ramionami. Dłonie powinny być przy tym otwarte (jakbyś nie miał kijków w dłoniach). Pamiętaj, że kijki Ci nie wypadną dzięki przymocowanej rękawiczce. Możesz następnie zacząć poruszać kijkami, ale bez wbijania ich w podłoże. Spróbuj w ten sposób przejść około 500 metrów.

Na ostatnim etapie nauki możesz chwycić rękojeść kijków i spróbować wbijać je w podłoże. Odpychaj się od tyłu, a nie od dołu. Wysuwając rękę do przodu, zakończ ruch przed linią pępka. Miejsce wbicia kijka odpowiada mniej więcej połowie kroku.

Pełen cykl składa się z kilku ruchów:

  • wbicie kijka w podłoże z dłonią zamkniętą na rękojeści,

  • przejście prostej ręki przez linię biodra do tyłu i odepchnięcie się od podłoża,

  • puszczenie kijka, otwarcie dłoni, a następnie przeniesienie kijka do przodu.

Rękawiczki przymocowane do kijków umożliwiają wykonanie ruchu powrotnego ręki, bez konieczności trzymania rękojeści. Nie musisz więc obawiać się upuszczenia kijka.

 

Komu polecany jest nordic walking?

Nordic walking może trenować każdy – jest nawet wykorzystywany do rehabilitacji niektórych schorzeń. Bardzo cenią go seniorzy, którzy czują się pewniej, chodząc z kijkami nawet po śliskim czy nierównym podłożu. Dostępne są również kijki do nordic walking dla dzieci, więc możesz śmiało wybrać się na spacer z całą rodziną.

Nie uchronimy Cię przed nieprzewidzianymi sytuacjami podczas codziennych aktywności, ale możemy pomóc się na nie przygotować. Dlatego mamy dla Ciebie specjalne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Sprawdź, jak możemy Cię wesprzeć w razie nieprzewidzianych zdarzeń podczas uprawiania sportu.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020