Sport to zdrowie – jakie korzyści daje ruch?

Aktywność fizyczna to podstawa dobrego samopoczucia, jak również sposób na smukłą i wysportowaną sylwetkę. Sprawdź, jakie korzyści daje ruch i w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo podczas treningu.

Dlaczego sport to zdrowie? Argumentów jest mnóstwo. Z pewnością słyszałeś o zaletach aktywności fizycznej, takich jak: dłuższe życie, zgrabna sylwetka, zmniejszone ryzyko zawału serca i chorób cywilizacyjnych, zwiększona witalność. Aby sport był w 100% korzystny dla zdrowia, trzeba planować aktywności w racjonalny sposób.

Sport to zdrowie! Zalety racjonalnej aktywności fizycznej

Mimo rosnącej popularności aktywności fizycznej, wiele osób zastanawia się, czy sport to zdrowie. Eksperci – lekarze, dietetycy i trenerzy personalni – są zgodni co do tego, że regularne i racjonalne treningi to przepis na długie życie. Najkorzystniej na Twój organizm wpływa sport rekreacyjny, który uprawiasz dla przyjemności. Basen, fitness, jogging, ścianka wspinaczkowa, jazda na rowerze czy na nartach – mogą zdziałać cuda. Oto kilka niepodważalnych dowodów na to, że sport to zdrowie:

 • Twoje samopoczucie znacznie się poprawi dzięki endorfinom, czyli „hormonom szczęścia”. Będziesz miał więcej energii, by sprostać codziennym obowiązkom.
 • Zbędne kilogramy znikną bezpowrotnie. Regularna aktywność fizyczna sprzyja utracie wagi, jednak pamiętaj, aby połączyć ją z odpowiednią dietą.
 • Będziesz mniej narażony na cukrzycę, nadciśnienie, otyłość i wszystkie inne choroby cywilizacyjne, które są efektem niezdrowego trybu życia.
 • Wzrośnie Twoja siła i wytrzymałość, które z pewnością przydadzą Ci się w wielu codziennych sytuacjach.

Zdrowy sport – jak trenować bezpiecznie?

Jeśli chcesz uprawiać sport dla zdrowia, musisz pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego treningu. Przede wszystkim aktywność powinna być dopasowana do Twoich możliwości i serwowana w odpowiednich dawkach. W każdym racjonalnym planie treningowym powinno znaleźć się miejsce na regenerację, dzięki której mięśnie odpoczną i przygotują się do dalszej pracy.

Odzież i obuwie są bardzo ważne. Buty wyposażone w odpowiedni system amortyzacji zmniejszają ryzyko kontuzji, a ubrania z technicznych materiałów zapobiegają zarówno przegrzaniu, jak i wychłodzeniu organizmu. Zdrowy sport to także trening pod okiem profesjonalistów, którzy nie tylko pomogą Ci ułożyć plan działania, ale również podzielą się wiedzą i doświadczeniem.

Szczególnie ważne jest, aby najmłodsi rozpoczęli swoją przygodę ze sportem pod okiem trenera. Zdajemy sobie sprawę, że obawiasz się o bezpieczeństwo swojego dziecka, które dopiero rozpoczyna swoją przygodę ze sportem. Ubezpieczenie dziecka nie uchroni Twojej pociechy przed wypadkiem, jednak znacznie złagodzi jego skutki. W ramach zawartej z nami umowy otrzymasz wsparcie finansowe w takich przypadkach, jak: złamanie, zwichnięcie czy rana wymagająca szycia. Twoje dziecko będzie chronione kompleksowo – na wycieczkach w Polsce i za granicą, w szkole i poza nią.

Sport a zdrowie – ubezpiecz się na wszelki wypadek

Zdajemy sobie sprawę, że nawet najlepszym sportowcom mogą przydarzyć się wypadki. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie ubezpieczenie na wypadek uszkodzenia ciała z możliwością rozszerzenia o atrakcyjny Pakiet Ortopeda, który pomoże Ci szybciej wrócić do ulubionej aktywności. Dzięki temu otrzymasz wsparcie finansowe podczas leczenia i rehabilitacji.

Sport to zdrowie, jednak musisz pamiętać, że nie każda dyscyplina sportu uprawnia Cię do otrzymania świadczenia w razie wypadku. Nie będziemy mogli wypłacić Ci świadczenia, jeśli zdarzenie będzie miało miejsce w następstwie uprawiania takich aktywności jak:

 • sporty motorowe i motorowodne,
 • sporty lotnicze,
 • wspinaczkę wysokogórską i skałkową,
 • nurkowanie,
 • speleologię (eksplorowanie jaskiń),
 • sporty walki,
 • skoki na linie, do wody, ze spadochronem,
 • lotniarstwo, paralotniarstwo, loty balonem czy sterowcem.
Zespół Nationale-Nederlanden 18.05.2020