Łyżwiarstwo szybkie – pasjonujący sport dla miłośników prędkości

Łyżwiarstwo szybkie – dla kogo jest ta dyscyplina sportu? Sprawdź, jakie korzyści niesie za sobą uprawianie tej aktywności i jak zacząć treningi.

Łyżwiarstwo szybkie to nic innego jak wyścigi łyżwiarzy na lodowym torze. Jeśli jesteś fanem prędkości i lubisz mocne wrażenia, to zimowa dyscyplina sportu wprost stworzona dla Ciebie.

Zawodowi panczeniści rozpędzają się na lodzie do 60 km/h. To musi być niesamowite uczucie tak pędzić na łyżwach. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w łyżwiarstwie szybkim, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – to sport praktycznie dla każdego.

Łyżwiarstwo szybkie – na czym polega?

Ta emocjonująca dyscyplina sportu jest bardzo popularna w krajach skandynawskich i Holandii. Zawodnicy startują parami, ale nie ma tutaj znaczenia, kto dojedzie pierwszy. Klasyfikacja panczenistów odbywa się na podstawie czasu przejazdów. Sport jest bardzo widowiskowy, zawodnicy bowiem jadą na zmianę po wewnętrznym i zewnętrznym torze. Prędkości, jakie rozwijają, są imponujące, dlatego zawody panczenistów ogląda się w napięciu i z prawdziwą przyjemnością.

Zaletą łyżwiarstwa szybkiego jest to, że nie ma tutaj konkretnych wymagań, jeśli chodzi o wiek czy wzrost. Jest to sport uniwersalny, w którym sukcesy może odnosić każdy. Liczy się tylko i wyłącznie technika jazdy i dobre przygotowanie kondycyjne. Łyżwiarstwo szybkie jest sportem, który wymaga wytrzymałości fizycznej i świetnej kondycji. Jednak to przychodzi z czasem i w miarę odbywania regularnych treningów nabędziesz umiejętności niezbędnych do uprawiania tego sportu. Bardzo ważnym elementem jazdy na łyżwach jest koordynacja ruchów rąk i nóg. W łyżwiarstwie szybkim ma to ogromne znaczenie, aby bowiem rozpędzić się do dużych prędkości, musisz w pełni kontrolować płynność ruchów ciała.

Łyżwiarstwo szybkie dla dzieci – kiedy rozpocząć treningi?

Zalet uprawiania łyżwiarstwa szybkiego jest wiele: wspiera rozwój psychofizyczny, poprawia odporność na stres, uczy prawidłowej koordynacji ruchowej i pozwala utrzymać prawidłową postawę. Treningi może rozpocząć dziecko, które ukończyło 6 lat i potrafi już jeździć na łyżwach. Jak już pisaliśmy, jest to sport dla osób w każdym wieku, znane są historie zawodników, którzy swoją przygodę z łyżwiarstwem szybkim rozpoczęli w wieku 14 lat i osiągnęli spektakularne sukcesy. Dorośli, którzy chcą spróbować swoich sił w tym sporcie, również się nie zawiodą. Rodzice często przychodzą na lodowisko razem z dziećmi i trenują ramię w ramię. Nic dziwnego, sporty indywidualne, w których liczą się osiągi, doskonale rozładowują codzienny stres.

Sprawdź nasze ubezpieczenia szkolne - NNW dla dzieci.

Wbrew pozorom treningi nie są monotonne – opanowanie techniki wymaga stosowania zróżnicowanych ćwiczeń ogólnorozwojowych. Nie ograniczamy się wyłącznie do lodowiska – panczeniści latem trenują na rolkach, jeżdżą na rowerze i biegają.

Jak dbać o siebie podczas uprawiania sportu?

Łyżwiarstwo szybkie, jak każdy sport, niesie za sobą ryzyko kontuzji. Jak ich unikać? Nie rozpoczynaj treningu bez rozgrzewki i ćwiczeń rozciągających ciało. Dzieci, które ćwiczą pod okiem trenera, mają je w planie treningowym. To dobry nawyk, który powinien wejść w krew każdej osobie aktywnie uprawiającej sport.

Sprzęt, czyli łyżwy powinny być idealnie dopasowane. Do uprawiania tego sportu używa się łyżew o specjalnej konstrukcji. Kask jest obowiązkowy – wybierz model, który będzie chronił głowę przed upadkami na płaską i twardą powierzchnię. Gogle z kolei pozwalają na komfortową jazdę z dużą prędkością i chronią oczy przed odpryskami lodu spod płóz. Strój do łyżwiarstwa szybkiego zaś to elastyczny kombinezon z kapturem. Zapewnia swobodę ruchów, doskonale przylegając do ciała.

Pamiętaj o ubezpieczeniu – aktywne uprawianie sportu wiąże się z ryzykiem kontuzji. Zarówno Ty, jak i Twoje dziecko powinniście posiadać polisę na wypadek uszkodzenia ciała. Zapewnia ona nie tylko odszkodowanie, ale również pozwala na dokupienie Pakietu Ortopeda, w ramach którego zyskacie szybki dostęp do wizyt u lekarzy specjalistów i zabiegów rehabilitacyjnych.

Sprawdź nasze ubezpieczenia na wypadek uszkodzenia ciała.

Zespół Nationale-Nederlanden 22.10.2021