Łyżwiarstwo figurowe – jak zacząć trenować?

Łyżwiarstwo figurowe to bardzo widowiskowy sport. Nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć naukę. Sprawdź, jak zacząć przygodę z łyżwiarstwem figurowym.

Czy wiesz, że podczas godzinnego treningu na łyżwach możesz spalić nawet 500 kalorii? Łyżwiarstwo figurowe sprawia, że ruchy nabierają gracji, a ciało staje się bardziej sprężyste. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że przygodę z łyżwiarstwem figurowym możesz zacząć w każdym wieku.

Łyżwiarstwo figurowe ma bogatą historię. Początkowo łyżwy na kościanych płozach były środkiem transportu po zamarzniętych zbiornikach. Od XIV wieku znane są buty na stalowych płozach. Od tego czasu łyżwiarstwo rozwija się jako forma aktywnego spędzania czasu i dyscyplina sportowa.

Historia łyżwiarstwa figurowego

Pierwszy przejazd z podkładem muzycznym i artystyczną choreografią zaprezentował Jackson Haines w 1864 roku. Amerykański baletmistrz wprowadził na lodowiska taniec towarzyski i zapoczątkował łyżwiarstwo figurowe w tak efektownej formie, jaką znamy dziś. Natomiast w 1891 roku odbyły się pierwsze mistrzostwa Europy solistów.
XX wiek był okresem intensywnego rozwoju tej dyscypliny sportu. To wówczas na lodowiskach święcili triumfy najwięksi prekursorzy łyżwiarstwa figurowego. Tworzono podstawowe elementy układów, które dziś są obowiązkowe podczas zawodów sportowych. Co ciekawe, w 1908 roku mistrzostwa Europy odbywały się w Warszawie. Podczas pierwszych Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1924 roku łyżwiarstwo figurowe było jedną z głównych atrakcji.

Łyżwiarstwo figurowe – jak zacząć?

Pierwsze treningi na lodowisku nie będą łatwe – śliskie podłoże i cienkie płozy utrudniają utrzymanie równowagi. Pierwszym etapem jest nauka chodzenia na łyżwach oraz siadania i wstawania na lodzie. Nie jest to łatwe, ale gdy opanujesz już te podstawy, reszta pójdzie z górki. Bardzo istotne jest opanowanie prawidłowej koordynacji nóg i rąk, tak aby ruchy zyskały płynności. Podczas jazdy bardzo ważne jest rytmiczne przenoszenie ciężaru ciała z jednej nogi na drugą i utrzymanie przy tym prawidłowej, wyprostowanej pozycji. Warto na tym etapie zasięgnąć pomocy trenera, bowiem pobieranie lekcji pozwoli Ci nabrać dobrych nawyków.

Pamiętaj, że łyżwiarstwo figurowe to ciągłe ćwiczenie koordynacji, które, jeśli pojmujesz je w formie zabawy, przynosi wiele radości. Po opanowaniu postawy i koordynacji ruchowej przyjdzie pora na bardziej zaawansowane ćwiczenia, które zaczynają już przypominać figury wykonywane przez doświadczonych łyżwiarzy. Jednym z takich ćwiczeń jest beczka – płozami rysujesz rybkę na lodzie, a jednocześnie krążysz ramionami.

Trening kolejnych elementów, których jest wiele, sprawia, że nauka jazdy na łyżwach jest bardzo urozmaicona. Ostatnim etapem tej drogi jest trenowanie płynnych połączeń figur w całe układy. Treningi dają ogromną satysfakcję – po opanowaniu każdej kolejnej figury Twoja jazda stanie się coraz bardziej widowiskowa.

Czy jazda na łyżwach jest bezpieczna?

Łyżwiarstwo figurowe jest powszechnie uznawane za sport kontuzjogenny. Nie jest to do końca prawda. Jeśli masz odpowiednio dobrane łyżwy, a na początkowym etapie nauki zakładasz kask i ochraniacze, minimalizujesz ryzyko poważnych urazów. Najlepiej przed rozpoczęciem treningów zatroszcz się o ubezpieczenie na wypadek uszkodzenia ciała. Gdy przytrafi Ci się kontuzja, zapewnimy Ci dostęp do lekarzy specjalistów i rehabilitacji, abyś mógł szybciej powrócić do uprawiania swojej ulubionej aktywności sportowej.

Warto, abyś wiedział, że lekarze ortopedzi zalecają łyżwiarstwo figurowe osobom, które zmagają się z osłabieniem mięśni pleców lub mają kłopoty z koordynacją. Ta dyscyplina pomaga utrzymać wyprostowaną postawę. Regularne treningi wzmacniają mięśnie, które utrzymują kręgosłup w prawidłowej pozycji. Łyżwiarstwo szczególnie polecane jest dzieciom oraz osobom, które pracują w pozycji siedzącej. Jest to aktywność, która pomaga też walczyć z nadwagą – podczas godzinnego treningu spalisz nawet 500 kalorii. Jednak zrobisz to z prawdziwą przyjemnością, ponieważ jazda na łyżwach odpręża i pomaga rozładować stres.

Zespół Nationale-Nederlanden 21.05.2021