Narty czy snowboard? Czym różnią się te dyscypliny sportu?

Narty czy snowboard – to odwieczny dylemat osób zaczynających przygodę ze sportami zimowymi. Sprawdź, czym różnią się te dyscypliny sportu.

Sporty zimowe to doskonały sposób, aby utrzymać formę również zimą. Do tego wspaniałe widoki i mnóstwo frajdy z uprawiania aktywności na świeżym powietrzu.

Chcesz zacząć uprawiać sporty zimowe, ale nie wiesz, na co się zdecydować – snowboard czy narty? Obie te dyscypliny są przeznaczone dla osób w każdym wieku. Naukę jazdy na nartach i snowboardzie możesz zacząć nawet na emeryturze. Sprawdź, czym różnią się od siebie te dyscypliny.

Narty vs snowboard – co jest łatwiejsze?

Laikom może się wydawać, że jazda na dwóch nartach jest łatwiejsza niż utrzymanie równowagi podczas ślizgów na jednej desce. Nic bardziej mylnego – koordynacja nart i kijków jest znacznie trudniejsza do opanowania. Pracujesz dwiema nogami i dwiema rękami – opanowanie płynności ruchów zabiera więcej czasu niż opanowanie utrzymania równowagi, gdy obie nogi spoczywają na jednej desce. Co więcej, narty są wąskie, snowboard szeroki – dzięki czemu łatwiej utrzymać na nim równowagę. Zatem na początkowym etapie nauki snowboard będzie łatwiejszy do opanowania.

Role odwracają się na wyciągu – korzystanie z niego jest dla snowboardzistów o wiele trudniejsze. Transport wyciągiem orczykowym będzie dla początkującego snowboardzisty zdecydowanie trudniejszy. Z kolei na wyciągu krzesełkowym moment wsiadania i zsiadania wiąże się z lekkim stresem. Snowboardzista zmuszony jest balansować na desce, nie zawsze się to udaje i niektórym zdarza się potykać o własną deskę.

Który sport jest bezpieczniejszy?

Każdy sport wiąże się z ryzykiem kontuzji. W sportach zimowych dochodzą do tego kolizje z innymi użytkownikami stoku. Na początkowym etapie nauki nie wolno szarżować i rozpędzać się nadmiernie, może się bowiem okazać, że będziesz miał problem z zatrzymaniem się. Wypadki na stokach narciarskich mogą mieć bardzo poważne konsekwencje, dlatego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne, które będzie gwarantować odszkodowanie, gdy Ty ulegniesz wypadkowi lub przypadkowo wyrządzisz krzywdę innej osobie. Narciarz czy snowboardzista powinien posiadać ubezpieczenie OC, dzięki temu w razie wypadku to my wypłacimy odszkodowanie poszkodowanemu.

Rozpatrując kwestię bezpieczeństwa, warto zwrócić uwagę, że na desce jedziemy odrobinę wolniej. Jest szeroka, więc działa tutaj większe tarcie niż w przypadku cienkich nart. Prędkości, jakie osiągają początkujący narciarze, to przedział do 60 km/h. Bardziej doświadczeni w sprzyjających warunkach osiągają prędkości nawet powyżej 100 km/h. Nie będziemy jednak porównywać tych sportów pod względem szybkości — dla snowboardzistów nie szybkie zjazdy, a widowiskowe skoki i akrobacje dostarczają największej frajdy.

Deska czy narty – który sport lepiej wyrzeźbi ciało?

W tym porównaniu snowboard jest bezkonkurencyjny. Podczas gdy narty angażują niemal wyłącznie mięśnie nóg, na snowboardzie pracuje praktycznie całe ciało. Poza tym, że pracują nogi, to podczas przemieszczania ciężaru ciała z jednej strony na drugą angażujemy również górne partie ciała. Stabilizacja tułowia wymaga wzmożonej pracy mięśni brzucha i pleców.

Narciarstwo biegowe, podczas którego bardzo intensywnie korzystamy z kijków, również angażuje górne partie ciała, a do tego ramiona i barki. Uprawiając narciarstwo zjazdowe, będziemy korzystać z nich znacznie rzadziej, więc tutaj pracują głównie mięśnie nóg i pośladków.

Naturalnie każda aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na zdrowie i wygląd naszego ciała. Jednak trudno się nie zgodzić, że podczas jazdy na snowboardzie schudniesz szybciej. Wybór dyscypliny sportu zimowego jest kwestią indywidualną. Każda z nich ma swoje zalety i oferuje inna formy ruchu na świeżym powietrzu. Zdecydowanie warto spróbować jazdy na nartach i na desce snowboardowej. Przecież jedno absolutnie nie wyklucza drugiego.

Zespół Nationale-Nederlanden 21.05.2021