Jak dobrać kask rowerowy dla dziecka i dorosłego?

Jak dopasować kask rowerowy, by zapewniał komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy? Sprawdź, jakie technologie polecają specjaliści od bezpieczeństwa na drodze.

Kask rowerowy dobrze chroni głowę tylko wtedy, gdy jest prawidłowo dopasowany. Ale nie tylko rozmiar ma tu znaczenie. Podpowiadamy, jak wybrać kask rowerowy, który najlepiej ochroni głowę.

W Polsce nie ma przepisu, który nakazywałby rowerzystom jazdę w kasku. Mimo to rozsądni rowerzyści je zakładają, a odpowiedzialni rodzice wpajają dzieciom nawyk jazdy w kasku. Podpowiemy Ci, jak wybrać odpowiedni model i jak dobrać rozmiar kasku rowerowego. 

Kaski rowerowe dla dzieci i dorosłych – przewodnik po rozmiarach

Kaski rowerowe dla dorosłych dostępne są w rozmiarach od XS do XXL. Niestety nie ma tu ogólnie przyjętego standardu. Każdy producent ma własną tabelę obwodów głowy, które odpowiadają konkretnym rozmiarom. Jeśli kupujesz kask w sklepie stacjonarnym, przymierz kilka modeli i poszukaj takiego, który będzie najlepiej leżał. W przypadku zakupów internetowych należy dokładnie zmierzyć obwód głowy i znaleźć w tabeli odpowiedni rozmiar. Jak dobrać kask rowerowy dla dziecka? W ten sam sposób. Rozmiarówka kasków dziecięcych jest inna – mamy tu zwykle do czynienia z rozmiarami podwójnymi, czyli XS/S, S/M i M/L. 

Z pewnością wiesz, że kaski rowerowe mają regulację w obwodzie, a czasem również głębokości (bardziej zaawansowane modele). Nie oznacza to jednak, że możesz nosić za duży kask i próbować dopasować go za pomocą regulacji. Zasada jest taka, że zawsze najpierw dobieramy odpowiedni rozmiar kasku, a następnie za pomocą regulacji dopasujemy tak, by kask nie poruszał się na głowie. 

Jak wybrać kask rowerowy? Najważniejsze cechy i technologie

Jeśli szukasz kasku rowerowego, z pewnością zauważyłeś, że wybór modeli jest ogromny. Różnią się zarówno kształtem, jak i zakresem ochrony, jaki oferują. Najprostszy kask rowerowy to skorupa z PVC i wnętrze z tworzywa wyglądem przypominającego styropian. Bardziej zaawansowane modele produkowane są w technologii In-Mold – wówczas zewnętrzna skorupa jest zintegrowana z wewnętrzną na etapie produkcji. Taki kask jest bardziej zwarty i lepiej amortyzuje uderzenia. 

Rozwiązanie, które sprawia, że energia z uderzenia jest skierowana w kierunku przeciwnym niż nasza głowa, to MIPS. Na kaski z takim rozwiązaniem warto zwrócić uwagę – są droższe, ale lepiej chronią przed poważnymi urazami. 

Poza zastosowanymi technologiami jest kilka cech, na które warto zwrócić uwagę, wybierając kas rowerowy. Po pierwsze wentylacja – kask nie może wyglądać jak hełm – w jego powierzchni powinny znajdować się otwory zapewniające dobrą cyrkulację powietrza. Dzięki temu nawet letnia przejażdżka nie będzie wiązała się z fryzurą mokrą od potu. 

Druga ważna cecha to sposób zapinania i jego forma. Najczęściej kask zapinamy pod brodą za pomocą pasków z zatrzaskiem. Dobrze, jeśli można go zapiąć i odpiąć jedną ręką. Paski również są ważne – powinny być prowadzone tak, aby płasko przylegały do twarzy i nie zwijały się. Kask rowerowy, szczególnie ten dziecięcy, nie powinien być ciężki. Jeśli tak będzie, to dłuższa jazda może okazać się męcząca. 

Czy wiesz, że możesz ubezpieczyć kask rowerowy?

Kaski rowerowe, nie tylko profesjonalne, są dość drogie. Zdarza się, że zdesperowany złodziej, nie mogąc poradzić sobie z zabezpieczeniem, bierze wszystko, co się da, by nie odejść z pustymi rękoma. Na pierwszy ogień idzie rzecz jasna kask rowerowy. Jeśli wybrałeś model z wysokim standardem bezpieczeństwa, to stracisz około kilkuset złotych. 

Ubezpieczenie roweru możesz uzupełnić o pakiet dla wyposażenia i akcesoriów. Na liście rzeczy, które będą ubezpieczone, znajdzie się kask, ale też fotelik lub przyczepka dla dziecka. Co więcej, ubezpieczenie obejmuje nie tylko utratę tych rzeczy w wyniku kradzieży. Jeśli ulegniesz wypadkowi i trzeba będzie wymienić zniszczony kask, pokryjemy koszt zakupu nowego, abyś mógł znów bezpiecznie i odpowiedzialnie poruszać się na jednośladzie.

Zespół Nationale-Nederlanden 23.01.2022