Co to jest autozapis do PPK i co musisz zrobić

Wyjaśniamy kogo obejmie autozapis do PPK oraz co i kiedy muszą zrobić pracownicy. Przypominamy również jak działa PPK.

Materiał marketingowy

Co cztery lata pracodawcy muszą ponownie zapisać swoich pracowników do pracowniczych planów kapitałowych (PPK). To tzw. autozapis. Po raz pierwszy odbędzie się on w 2023 r. Kolejne autozapisy będą miały miejsce co cztery lata od tej daty. 

Kogo obejmie autozapis do PPK

Pracodawcy ponownie zapiszą do programu pracowników w wieku 18-54, którzy:

 • złożyli rezygnację i w efekcie nigdy nie przystąpiły do PPK,
 • lub są uczestnikami PPK, ale zrezygnowali z kolejnych wpłat. 

Autozapis nie obejmuje osób w wieku 55-69 lat (dotyczy to pracowników, którzy skończą 55 lat do 1 kwietnia 2023 r.), które:

 • do tej pory nie oszczędzały w PPK,
 • lub są uczestnikami PPK, ale wstrzymały wpłaty do programu.

Te osoby mogą w każdej chwili zapisać się do programu. Żeby to zrobić, w dziale kadr muszą złożyć deklarację przystąpienia do PPK. 

Autozapis do PPK – co możesz zrobić

Jeśli chcesz oszczędzać w PPK, nic nie musisz robić. Pracodawca automatycznie zapisze Cię do programu lub wznowi Twoje wpłaty. W każdym momencie możesz zmienić zdanie i wstrzymać wpłaty. 

Jeśli nie chcesz oszczędzać w PPK, złóż deklarację rezygnacji. Wtedy pracodawca nie zapisze Cię do programu w ramach autozapisu. Deklaracje musisz złożyć w marcu. Zapytaj swojego pracodawcę o dokładny termin. 

Kiedy odbędzie się autozapis – najważniejsze daty

 • Pracodawcy muszą poinformować swoich pracowników o autozapisie. Mają na to czas do końca lutego 2023 r. 
 • Deklaracje rezygnacji, które wcześniej złożyli pracownicy, wygasną z końcem lutego 2023 r. Pracodawca musi zapisać swoich pracowników do programu niezwłocznie w marcu, aby móc pobrać wpłaty do PPK od najbliżej pensji wypłacanej w marcu.  
 • Jeśli pracownik nie chce być zapisany do PPK w ramach autozapisu, musi złożyć deklarację rezygnacji do końca marca. Ale w zależności od terminów wypłaty pensji termin na złożenie deklaracji rezygnacji i uniknięcie autozapisu może być różny. Zapytaj swojego pracodawcę o dokładny termin. 
 • Wpłaty do PPK za pracowników, którzy przystąpią do programu w ramach autozapisu, pracodawca przekazuje się dopiero w kwietniu. Dopiero więc w kwietniu pierwsze wpłaty będą widoczne na rachunku PPK.  

Czy warto zapisać się do PPK

Autozapis to dobry moment, żeby ponownie zastanowić się, czy warto przystąpić do PPK. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety programu.
Po pierwsze, w PPK budujesz swoje dodatkowe oszczędności. Pomoże Ci w tym pracodawca i państwo, którzy wpłacą na Twój rachunek niemal tyle co Ty

 • Wpłata pracownika wynosi 2% jego pensji brutto. 
 • Pracodawca dopłaca na rachunek pracownika, który oszczędza w PPK 1,5% jego pensji brutto.
 • Do tego dochodzą wpłaty państwowe, które wynoszą 250 zł na start oraz 240 zł co roku (jeśli uczestnik PPK spełni warunki, by otrzymać te dopłaty1).

Po drugie, pieniądze w PPK należą do uczestników. Mogą z nich skorzystać, kiedy będą tego potrzebować. Dodatkowo, w przypadku ich śmierci, pieniądze z PPK są dziedziczone. 

Wyjaśniamy na jakich zasadach można wypłacić pieniądze z PPK. 

1.    W każdej chwili
Oszczędności możesz wypłacić zawsze, kiedy ich potrzebujesz. Jeśli zrobisz to zanim ukończysz 60 lat, na swoje konto bankowe otrzymasz aktualną wartość:

 • Twoich wpłat,
 • 70% wpłat pracodawcy.

Jeśli te środki wypracowały zysk (czyli dochód), potrącimy z niego 19% podatek od dochodów kapitałowych.

Co z pozostałymi środkami?

 • 30% wpłat pracodawcy trafi do ZUS. Otrzymasz je w formie emerytury,
 • Stracisz dopłaty państwowe.

2.    Gdy skończysz 60 lat

Całe swoje oszczędności możesz wypłacić, gdy skończysz 60 lat. Pieniądze możesz wypłacić na dwa sposoby:

 • w co najmniej 120 ratach,
 • 25% środków jednorazowo, a pozostałą część w co najmniej 120 ratach2.

3.    Na wkład własny

Możesz to zrobić zanim skończysz 45 lat. Całość pieniędzy z PPK możesz wykorzystać, by sfinansować wkład własny w kredycie hipotecznym. Pieniądze musisz jednak zwrócić do swojego PPK w ciągu 15 lat3.

4.    W przypadku poważnej choroby

Gdy poważnie zachorujesz4, możesz skorzystać z 25% oszczędności w PPK. Pieniądze możesz też wypłacić, jeśli zachoruje Twoje dziecko lub małżonek.

 • Oszczędności możesz wykorzystać za każdym razem, gdy poważnie zachorujesz Ty lub Twoi bliscy. Za każdym razem możesz skorzystać z 25% środków.
 • Nie musisz zwracać pieniędzy do PPK.

Po trzecie, w PPK pieniądze nie leżą bezczynnie. Oszczędności uczestników są inwestowane w funduszu emerytalnym, po to, żeby ich wartość mogła stopniowo rosnąć. 

Jak dokładnie to działa? Po tym jak przystąpisz do PPK, zapisujemy Cię do funduszu emerytalnego odpowiedniego do Twojego wieku. Twój fundusz ma w nazwie datę. To rok, który jest zbliżony do momentu, gdy skończysz 60 lat. To tzw. zdefiniowana data funduszu. Dlatego fundusze PPK określa się mianem funduszy zdefiniowanej daty.

Fundusz będzie „starzał się razem z Tobą”. Co to oznacza? Oszczędności, które są zgromadzone w funduszu inwestujemy w akcje i obligacje. Ich udział będzie jednak się stopniowo zmieniał. Im młodsza osoba, tym większą część środków angażujemy w akcje. Im uczestnik PPK zbliża się do ukończenia 60 lat, tym większą część oszczędności w funduszu inwestujemy w obligacje (zastępują akcje). 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak inwestujemy pieniądze w PPK, przeczytaj artykuł PPK – jak inwestujemy oszczędności? 

Po czwarte, masz dostęp do informacji na temat swoich pieniędzy. W portalu Moje NN  możesz na bieżąco sprawdzać wartość swoich środków. Możesz tam również:

 • wypłacić środki. Ty decydujesz kiedy to zrobisz,
 • wskazać osoby, do których trafią Twoje pieniądze w przypadku Twojej śmierci
 • sprawdzisz wynik swojego funduszu,
 • zaktualizujesz swoje dane.

--

1Dopłatę powitalną otrzymasz, jeśli wpłacasz na swoje PPK przez co najmniej trzy pełne miesiące kalendarzowe. Dopłatę roczną otrzymasz za poprzedni rok kalendarzowy. Otrzymasz ją jeśli w poprzednim roku na Twoje PPK trafiły wpłaty równe wpłatom podstawowym od 6-krotności pensji minimalnej obowiązującej w ubiegłym roku.

 2 Od wskazanej zasady są wyjątki:

 • jeśli kwota ustalonej raty będzie mniejsza niż 50 zł -  całość pieniędzy otrzymasz jednorazowo, 
 • 75% oszczędności możesz wypłacić w mniejszej liczbie rat niż 120

Ale w obu tych sytuacjach z wypłacanych środków potrącimy 19% podatek od dochodów kapitałowych. Naliczymy go tylko od zysku (czyli dochodu) funduszu. 

3Jeśli: 

 • nie zwrócisz pieniędzy na swoje PPK,
 • zaczniesz spłatę środków dopiero po 15 latach,
 • nie skończysz zwracać pieniędzy na swoje PPK w ciągu 15 lat, 

zapłacisz 19% podatku od dochodów kapitałowych od kwoty, której nie zwrócisz na swoje PPK.

 4 Z pieniędzy z PPK możesz skorzystać tylko w przypadku tzw. poważnego zachorowania. Sprawdź, czy jesteś uprawniony, by wypłacić oszczędności. Listę chorób znajdziesz w ustawie o PPK (art. 2 ust. 1 pkt. 23).


NOTA PRAWNA

Wynik funduszy Nationale-Nederlanden DFE Nasze Jutro, w których inwestowane są oszczędności PPK zależy od sytuacji na rynkach finansowych oraz naszych decyzji inwestycyjnych. Musisz liczyć się z ryzykiem, że wartość Twoich oszczędności może się zmieniać. To znaczy, że możesz zyskać ale możesz również stracić część kapitału. Nie gwarantujemy, że fundusze Nationale-Nederlanden DFE Nasze Jutro osiągną swój cel inwestycyjny czy też wyniki, które osiągnęły w przeszłości.
 

Katarzyna Czupa, Ekspert Nationale-Nederlanden ds. komunikacji inwestycyjnej 17.02.2023