Teraz zadbaj o siebie

Z naszego raportu „Dojrzałość finansowa Polaków” wynika, że ponad 2/3 z nas uważa, że odpowiedzialność przejawia się w trosce o najbliższych. Skoro więc rodzina jest tak ważna, to właśnie dla niej powinniśmy też troszczyć się o samych siebie.


Twoja rodzina jest dla Ciebie ważna i myślisz o jej przyszłości. Skoro starasz się dbać o nich, teraz zadbaj też o siebie. Nie wiesz jak to zrobić? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi.
 


Z naszego raportu „Dojrzałość finansowa Polaków” wynika, że ponad 2/3 z nas uważa, że odpowiedzialność przejawia się w trosce o najbliższych. Skoro więc rodzina jest tak ważna, to właśnie dla niej powinniśmy też troszczyć się o samych siebie. Tylko będąc w dobrej formie, jesteś w stanie otoczyć opieką najbliższych i poświęcić im swój czas. Jak to zrobić?
 

1) Dbaj o siebie
 

Podobno godzina biegania przedłuża życie o siedem godzin. Nie musisz jednak od razu biegać maratonów, ale dbanie o siebie, czyli zdrowa, zrównoważona dieta, a także aktywność fizyczna to Twój obowiązek. W zdrowiu i w dobrej kondycji będziesz mieć więcej sił, by zadbać o rodzinę. Jeśli brakuje Ci mobilizacji może warto swoim celem podzielić się ze znajomymi? Zainstaluj na swoim telefonie aplikację, np. Endomondo, RunKeeper lub Strava, dzięki którym można sprawdzać efekty swoich ćwiczeń oraz pochwalić się spalonymi kaloriami na portalach społecznościowych. Przyjaciele na pewno będą trzymać kciuki, być może któryś z nich dołączy do wyzwania?
 

2) Badania to zawsze dobry pomysł
 

Lekarze są zgodni co do tego, że podstawowe badania profilaktyczne, bez względu na wiek, warto wykonywać minimum raz w roku. Przed czterdziestymi urodzinami robimy badania krwi, morfologię, pomiar ciśnienia, ogólne badanie moczu, cytologię i USG piersi (u kobiet) oraz samobadanie jąder (u mężczyzn). Później dodaj do tego pomiar stężenia cholesterolu, RTG płuc, USG jamy brzusznej, mammografię oraz badanie przesiewowe w kierunku raka jelita.

Chcesz mieć pewność, że o niczym nie zapomnisz i raz w roku dotrzesz do przychodni? Ustaw sobie przypomnienie w telefonie lub na skrzynce mailowej.

 

3) Oszczędzaj
 

Dzięki choćby niewielkim kwotom odkładanym regularnie wyrabiasz nawyk oszczędzania. W dłuższej perspektywie te małe kwoty dadzą większą sumę, którą będzie stanowić Twoje dodatkowe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych sytuacji czy wydatków. Dobrym sposobem, by zacząć, jest np. skorzystanie z opcji oferowanej przez większość banków, polegającej na przelewaniu na subkonto kwot stanowiących zaokrąglenie sum transakcji dokonywanych kartą i wszystkich przelewów. W ten sposób w ciągu kilku miesiącu jesteś w stanie zaoszczędzić nawet na krótki urlop.
Ważnym krokiem, sprzyjającym oszczędzaniu, jest zapanowanie nad swoim budżetem. Dzięki aplikacji na smartfonie możesz na bieżąco spisywać wszystkie swoje wydatki, by sprawdzić, na co przeznaczać najwięcej pieniędzy. Z kolei dostępne w internecie gotowe kalkulatory pomogą Ci obliczyć, ile możesz miesięcznie zaoszczędzić.

 

4) Czasu z bliskimi nigdy za wiele
 

Przecież już stwierdziliśmy, że to oni są najważniejsi. Pamiętaj o tym, mimo natłoku codziennych obowiązków w domu i pracy. To nie perfekcyjnie wysprzątane mieszkanie, codziennie gorący obiad na stole i coraz to nowe zabawki zbliżają do siebie rodzinę. Tym, co buduje dobre relacje, są wspólnie spędzane chwile. Wybierzcie się więc na wspólny spacer, chociaż raz-dwa razy w tygodniu zjedzcie razem obiad czy kolację lub znajdźcie pasję, którą możecie cieszyć się razem. Mogą to być np. gry planszowe, nadrabianie zaległości filmowych lub pływanie.

Liliana Lewandowska 05.12.2018