Rozgrzewka przed jazdą na rowerze - przykładowe ćwiczenia

Mówią, że sport to zdrowie i mają absolutną rację. Kupujecie więc te rowery, kaski, ciuchy, potem jeszcze droższe rowery, kolejne kaski i znów modniejsze ciuchy. Ale… w tym wszystkim zapominacie, że jednak podstawa to przygotowanie motoryczne pozwalające uniknąć kontuzji. Łapcie wiec dziś ten zestaw ćwiczeń od Anny Rząsowskiej z moveat.pl. Kto, jak kto, ale mistrzyni świata w Track Champion Scratch wie chyba doskonale, jak przygotować się na rowerowe szaleństwa.

Side plank 

Tu: mięśnie głębokie i skośne
Jak: oprzyj się na przedramieniu, zegnij rękę pod kątem 90 stopni, złącz wyprostowane nogi tak, by tworzyły jedną linię z tułowiem. Utrzymuj tę pozycję tak długo, jak to możliwe.

Przenoszenie nóg na boki w leżeniu tyłem 

Tu: mięśnie skośne
Jak: połóż się na plecach z nogami ugiętymi w kolanach (90 stopni). Zrób wdech, a następnie podczas wydechu przenieś obie nogi na prawą stronę. Wróć do pozycji wyjściowej, weź wdech i powtórz ćwiczenie na lewą stronę. Wykonaj kilkanaście powtórzeń na obydwie strony.

Plank z unoszeniem przeciwległych kończyn

Tu: mięśnie głębokie
Jak: przyjmij pozycję jak do deski (opierając tułów na przedramionach), następnie unieś prawą nogę i lewą rękę. Przytrzymaj przez chwilę, wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie tym razem z lewą nogą i prawą ręką.

Skośne brzuszki

Tu: mięśnie głębokie i skośne
Jak: połóż się na plecach, uginając nogi w kolanach. Oprzyj prawą stopę na kolanie. Załóż ręce za głowę (ale pamiętaj, by nie ciągnąć nimi szyi!) i unieś tułów tak, aby dotknąć lewym łokciem do przeciwległego kolana. Pamiętaj, by cały czas dociskać brzuch do podłoża. Powtórz ćwiczenie w drugą stronę.

Mostek z unoszeniem nóg 

Tu: mięśnie głębokie i dna miednicy
Jak: połóż się na plecach, dociśnij pięty do podłoża, po czym unieś biodra, na końcu podciągnij w górę nogę zgiętą w kolanie (pod kątem 90 stopni). Opuść nogę i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie z drugą nogą.

Jak widzicie – zadbanie o stabilną bazę nie jest wcale takie trudne, ale wymaga trochę wysiłku i koordynacji. Niezależnie od formy, warto pomyśleć też oczywiście o ubezpieczeniu – NNW i roweru. Jak doskonale wiecie, wszystko to znajdziecie w polisie „Na dwa koła”. Szczegóły znajdziecie tutaj: @nn_polska.