Jak dobrze przygotować się do wspinaczki górskiej?

Przygotowujesz się do wspinaczki wysokogórskiej i zastanawiasz się, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź.

Wspinaczka wysokogórska umożliwia zapoznanie się z otaczającą nas przyrodą i krajobrazem z zupełnie nowego punktu widzenia. Prawidłowe przygotowanie się do niej wymaga jednak długotrwałego procesu, na który składa się przede wszystkim wyrobienie odpowiedniej kondycji i siły fizycznej, a także skompletowanie niezbędnego ekwipunku. Jeśli chcesz poznać więcej przydatnych informacji dotyczących przygotowań do wspinaczki górskiej, przeczytaj cały artykuł i dowiedz się wszystkiego.

Przygotowania do wspinaczki górskiej – na co zwrócić uwagę?

Przygotowując się do wyprawy, musisz najpierw dokładnie przeanalizować swoje wcześniejsze doświadczenie ze wspinaczką górską i obiektywnie ocenić własne umiejętności. Niezwykle ważne jest, abyś nie przecenił swoich wcześniejszych wypraw i realistycznie podszedł do oceny swoich aktualnych możliwości kondycyjnych. Zdecydowanie lepszą opcją jest krytyczna analiza wspomnianych aspektów niż nazbyt optymistyczne nastawienie. Dobrym pomysłem może okazać się również rozmowa z bardziej doświadczoną osobą, najlepiej z profesjonalistą, a także ukończenie specjalnego szkolenia z zakresu wspinaczki w trudnych warunkach (np. zimowych). Realna znajomość własnych ograniczeń i możliwości własnego organizmu umożliwi Ci bardzo dokładne zaplanowanie trasy i rozważne podejście do planowanego przedsięwzięcia.
Wybierając się w wysokie góry, powinieneś również poznać możliwości swojego organizmu z medycznego punktu widzenia. W związku ze znacznym obniżeniem ciśnienia atmosferycznego na dużych wysokościach, a w związku z tym mocno ograniczonej ilości tlenu, warto, abyś przed planowaną wyprawą wykonał szereg specjalistycznych badań, dzięki którym sprawdzisz, czy będziesz w stanie podołać wyzwaniu. Szczególnie ważne jest wykonanie badań serca i krwi, a także ocena organizmu pod kątem jego wydolności. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem specjalizującym się w zakresie medycyny sportu, który potrafi najlepiej ocenić wyniki badań pod kątem wspinaczki górskiej.
Kolejnym aspektem, którego nie możesz pominąć, planując wyprawę górską, jest skompletowanie niezbędnego wyposażenia, dzięki któremu wspinaczka będzie bardziej komfortowa i bezpieczna. Musisz skupić się tu nie tylko na rodzaju posiadanego ekwipunku i konkretnych przedmiotach wchodzących w jego skład, ale przede wszystkim na jego jakości. Planując wyprawę górską, miej na uwadze ciężar całego sprzętu i indywidualne możliwości swojego organizmu. Rozważ zakup lżejszych akcesoriów, nawet jeśli będzie to związane z wyższą ceną. Dokładnie przemyśl również ubiór. Pamiętaj, aby założyć na siebie kilka warstw odzieży, dzięki czemu nie wyziębisz ciała w trudnych warunkach wysokogórskich. Niezwykle istotne jest też to, aby ubrania były wygodne i nie ograniczały ruchów.

jak uniknąć wypadku podczas górskiej wyprawy

Wspinaczka górska a ubezpieczenie – dlaczego warto je mieć?

Odpowiednie przygotowanie fizyczne to jednak nie wszystko. Wybierając się na wspinaczkę wysokogórską, powinieneś również zadbać o własny komfort psychiczny i spokój wewnętrzny, które z pewnością znacznie ułatwią Ci planowaną wyprawę. Podobnie jak inwestycja w ubezpieczenie turystyczne uwzględniające sporty ekstremalne. Wiąże się ono z dodatkową składką, ale dzięki niemu nabierzesz pewności, że w razie wystąpienia jakiegokolwiek przykrego zdarzenia w trakcie wspinaczki będziesz mógł liczyć na niezbędne wsparcie finansowe i profesjonalną pomoc. Wybrana polisa umożliwi pokrycie kosztów leczenia wynoszących nawet do miliona złotych, a w przypadku jej rozszerzenia o ubezpieczenie sprzętu sportowego będziesz mógł otrzymać świadczenie w wysokości do 5000 złotych w razie zniszczenia, skradzenia lub zgubienia kosztownego ekwipunku. Nie ulega więc wątpliwości, że wykupienie profesjonalnej polisy może znacznie podwyższyć komfort każdej wyprawy górskiej i korzystnie wpłynąć na kondycję psychiczną turysty.
Wspinaczka górska to przedsięwzięcie, do którego musisz przygotować się bardzo dokładnie. Pamiętaj, aby przed każdą wyprawą odpowiednio zadbać o własne zdrowie i bezpieczeństwo.

Zespół Nationale-Nederlanden 23.01.2022